Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak ovlivnit mozek dětí? Hodně na ně mluvte, říkají vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Rodiče hrají v životech dětí zásadní roli. Nejen tím, jak je vychovávají a jakým jim jdou příkladem – významný vliv má i to, jestli a jak moc na ně mluví. Vědci přišli na to, že když dospělí mluví na batole, pozitivně to ovlivňuje strukturu jeho mozku, informoval server iRozhlas.

Už starší studie prokázaly, že děti, na které rodiče často mluví, mají lepší jazykové dovednosti. Nové zjištění je však skutečně přelomové. Studie se účastnilo celkem 163 batolat, z toho 87 půlročních a 76 ve věku dva a půl roku. Děti byly doma, v oblečení měly umístěné malinké „štěnice“, které nahrávaly zvuky, včetně řeči dospělých, kteří na děti mluvili. Expertům se podařilo shromáždit celkem přes šest tisíc hodin materiálu. V této fázi autoři studie zjistili, že na děti mluvily častěji vzdělanější matky a že jejich děti se samy taky častěji hlasově projevovaly.

V další fázi si vědci 84 dětí pozvali do nemocnice, kde spaly v obzvlášť tiché místnosti. Vědci se pak vplížili do pokoje, aby děti neprobudili. Přenesli je na vozík a odvezli na magnetickou rezonanci, kde sledovali množství myelinu v dětském mozku. Autor výzkumu vysvětlil, že jak se mozek vyvíjí, myelinu přibývá. Vědci ale zjistili, že dvou a půl leté děti, na které rodiče nejvíc mluvili, mají oproti jiným více myelinu v částech mozku spojených s řečí. Studie tak vědecky potvrzuje, že na děti je potřeba mluvit co nejvíc a odmalička.

Související články

Zaručeně zlepší den

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Potlačení bolesti bez chemie. Olej z máty peprné ji dovede tlumit, zjistili vědci

Technologie NASA zvládá rozpoznat nemoci rostlin shora

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…