Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak nasytit celou planetu? Vědci dokážou vyrobit proteiny z mikrobů

Ilustrační foto: Pixabay

S rostoucí populací stoupá tlak na nalezení efektivní metody výroby potravin v množství, které zasytí všechny obyvatele planety, aniž by přitom musela trpět příroda. Jednou z nadějí je nový objev vědců z německé univerzity v Göttingenu, podle kterých lze získávat proteiny pomocí solární energie a mikrobů. „Tato technologie má potenciál podporovat produkci potravin a zároveň předcházet škodám na životním prostředí,“ uvedl jeden z autorů studie Dorian Leger.

Minimální dopad na životní prostředí a až desetkrát vyšší výnosnost. To jsou výhody metody, která při výrobě proteinů využívá mikroby. Tyto jednobuněčné organismy potřebují ke svému životu především oxid uhličitý, který čerpají ze vzduchu, a elektřinu, která udržuje vhodné podmínky pro jejich přežití. Mikrobi rostou na bioreaktorech, což jsou umělá prostředí sloužící k jejich pěstování. Mohou být umístěny téměř kdekoliv, nezávisle na úrodnosti půdy nebo slunečním záření.

Z mikrobů se následně vyrábí proteinový prášek. Podle výzkumníků je na jeho produkci potřeba jen asi desetina vody a půdy oproti výrobě proteinů klasickými zemědělskými postupy, například pěstováním sóji. „Očekáváme, že mikrobiální protein bude prospěšný i jako doplněk stravy, protože poskytuje vysoce kvalitní zdroj bílkovin složený ze všech esenciálních aminokyselin, vitamínů a minerálů,“ vysvětlil Leger, který na výzkumu pracoval spolu s kolegy z Itálie a Izraele.

Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences

Související články

Zaručeně zlepší den

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…