Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili nový způsob monitorování mikroplastů v oceánech

Ilustrační foto: Depositphotos

Mikroplasty vznikají rozpadem plastového odpadu ve vodě a jsou nebezpečné jak pro mořské živočichy, tak pro celý vodní ekosystém. Vědci z americké univerzity v Michiganu nyní objevili způsob, jak globálně sledovat pohyb těchto malých plastových částic i místa, kde se shlukují.

Nový systém vychází ze satelitních dat pro monitorování hurikánů, takzvaného Cyclone Global Navigation Satellite System. Z údajů lze zjistit, zda je vodní hladina hladká, nebo na ní něco plave. Zařízení je totiž schopné zachytit sloučeniny na bázi mýdla či oleje, které mikroplasty často doprovázejí. „Pořád ještě jsme na začátku, ale věříme, že to, na co jsme přišli, může zásadním způsobem přispět k tomu, jak s mikroplasty v oceánech bojovat,“ řekl autor studie Chris Ruf z michiganské univerzity.

Kromě rozmístění mikroplastů se výzkumníkům podařilo zjistit, že se shlukování plastových mikročástic děje periodicky v různých obdobích v roce. Obecně se plasty nejvíce kumulují v průběhu léta. To je ale v každé lokalitě jindy. Zatímco v severním Atlantiku a severním Tichém oceánu je tak hlavní sezóna mikroplastů v červnu a červenci, na jižní polokouli nastává léto a vysoký příliv těchto částic v lednu a únoru.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Fosilie největší mořské želvy v Evropě nalezena ve Španělsku

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…