Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak nahradit plastová brčka či obaly na jídlo? Ekologických alternativ neustále přibývá

Zdroj fotografie: Freepik

S blížícím se zákazem některých jednorázových plastů nevyhnutelně přichází i otázka, čím je nahradit. S alternativami k plastovým výrobkům se však v posledních letech roztrhl pytel, a tak je dnes k mání už celá řada ekologických produktů, které plasty spolehlivě vystřídají.

Brčka

Připadá vám, že se některé nápoje bez slámky prostě neobejdou? Není třeba zoufat. Náhrad za plastová brčka je na trhu hned několik a spousta restaurací a kaváren už je k nápojům dává automaticky. Sehnat můžete třeba znovupoužitelná brčka z nerezové oceli, skla či bambusu, kompostovatelná brčka z kukuřice a celulózy nebo stará dobrá papírová brčka. V Česku je nabízí například firmy Econea a GreenStore.

Plastová brčka jsou v mnohých restauracích a kavárnách minulostí. Zdroj: Unsplash

Kelímky na kávu

Káva ve vlastním hrnečku s oblíbeným motivem chutná nejlépe, a to i když si ji berete kamkoliv s sebou. Nabídka přenosných skleněných a bambusových hrnků je opravdu nepřeberná. Pokud se vám ale nechce do vlastního hrnku investovat, vyzkoušejte systém vratných šálků Otoč kelímek. Kávu tak dostanete do zálohovaného šálku, který můžete v některé ze zapojených kaváren zase vrátit.

Obaly na jídlo

Obliba donášek jídla stoupá a s ní i množství zbytečného plastového odpadu, který většinou nelze recyklovat. Plastové nádobí se však dá zcela nahradit ekologickými obaly z bioplastů, celulózy, cukrové třtiny či rostlinných škrobů. Rozložitelné talíře, obaly na jídlo či příbory u nás prodávají například obchody Dobré obaly.cz nebo Gastro-obaly.cz. Mezi alternativami k jednorázovým plastům vyčnívá také projekt Rekrabička, který funguje na principu vratných záloh, stejně jako zmiňovaný systém Otoč kelímek.

Donáška jídla nemusí znamenat hromady nerecyklovatelných plastů. Zdroj: Unsplash

Hygienické potřeby

Návrh zákona omezujícího jednorázové plasty se týká i tyčinek na čištění uší. Každý rok se vyrobí 1,5 miliardy vatových tyčinek na jedno použití. Jde to však i jinak. Firma Tierra Verde vyrábí ekologické tyčinky z bambusu a biobavlny. Eko-Life a Econea dokonce prodávají znovupoužitelné tyčinky se silikonovou špičkou, které stačí po použití jednoduše vyčistit mýdlem a vodou a uložit do přibalené krabičky. Taková tyčinka je sice dražší než ta běžná, časem se ale investice vrátí spolu s poděkováním od životního prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu