Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

Ilustrační foto: Pixabay

Zvířata dělají naši planetu krásnější, a to nejen na pohled. Vědci nyní přišli na to, že jsou mikroby z kravského žaludku schopné rozložit i plast. Jedná se o naději pro přírodu, které by se tak mohlo značně ulevit.

Bachor, tedy jedna ze čtyř komor kravského žaludku, obsahuje mikroby, které dokážou rozložit některé typy plastu. Možná se tak otevírá nová udržitelná cesta ke snížení množství plastového odpadu. O studii provedené na vídeňské University of Natural Resources and Life Sciences informoval odborný časopis Frontiers.

Přírodní polyester obsažený v rostlinách je běžnou součástí kravského jídelníčku. Právě to inspirovalo vědce k tomu, aby vyzkoušeli, jestli jsou bakterie z kravského žaludku schopné rozložit i polyester vytvořený synteticky. „V bachoru se nachází obrovské množství bakterií, které tráví potravu, některé přitom umí rozkládat i přírodní polyester. Doufali jsme, že budou schopny rozkládat také ten synteticky vyrobený,” uvedla vedoucí studie Doris Ribitsch.

Výsledky jsou nadějné. Ukázalo se, že si bakterie obsažené v tekutině bachoru dokážou poradit se všemi druhy testovaného plastu. Pokud je navíc plast ve formě prášku, rozloží ho mnohem rychleji než v podobě tenkého filmu. Pro získávání mikrobů vědci plánují využívat kravské žaludky, které jsou na jatkách odpadním materiálem.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…