Zvířata dělají naši planetu krásnější, a to nejen na pohled. Vědci nyní přišli na to, že jsou mikroby z kravského žaludku schopné rozložit i plast. Jedná se o naději pro přírodu, které by se tak mohlo značně ulevit.
Bachor, tedy jedna ze čtyř komor kravského žaludku, obsahuje mikroby, které dokážou rozložit některé typy plastu. Možná se tak otevírá nová udržitelná cesta ke snížení množství plastového odpadu. O studii provedené na vídeňské University of Natural Resources and Life Sciences informoval odborný časopis Frontiers.
Přírodní polyester obsažený v rostlinách je běžnou součástí kravského jídelníčku. Právě to inspirovalo vědce k tomu, aby vyzkoušeli, jestli jsou bakterie z kravského žaludku schopné rozložit i polyester vytvořený synteticky. „V bachoru se nachází obrovské množství bakterií, které tráví potravu, některé přitom umí rozkládat i přírodní polyester. Doufali jsme, že budou schopny rozkládat také ten synteticky vyrobený,” uvedla vedoucí studie Doris Ribitsch.
Výsledky jsou nadějné. Ukázalo se, že si bakterie obsažené v tekutině bachoru dokážou poradit se všemi druhy testovaného plastu. Pokud je navíc plast ve formě prášku, rozloží ho mnohem rychleji než v podobě tenkého filmu. Pro získávání mikrobů vědci plánují využívat kravské žaludky, které jsou na jatkách odpadním materiálem.
Zdroj: Ekolist
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…