Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

Ilustrační foto: Freepik

Rajčata patří mezi oblíbené potraviny a chloubu mnohých pěstitelů. Jak tyto rostliny podpořit v růstu a zajistit lepší kvalitu jejich plodů? Řešením by mohla být houba Ceriporia lacerata. V půdě totiž přirozeně mobilizuje dusík a fosfor, tedy živiny nezbytné pro správný růst rajčat.

Aby rajčata dobře prospívala, vyžadují poměrně velké množství hnojiva. Tyto rostliny jsou totiž na pěstování náročné, mají dlouhé období růstu a potřebují mnohem více živin než jiné plodiny. To však vede ke značné finanční zátěži jdoucí ruku v ruce se znečištěním životního prostředí. Vědci proto přišli s řešením v podobě houby Ceriporia lacerata HG2011, která obvykle způsobuje tlení dřeva. Podle nové studie, kterou publikoval Journal of Africultural and Food Chemistry, umožňuje přidání této houby do zemědělské půdy pěstovat rajčata s výrazně menším množstvím hnojiva.

Během terénního testování se ukázalo, že přidání kmene Ceriporia lacerata do půdy vedlo ke zvýšení přijmu živin rostlinou, a tím pádem i ke zvýšení výnosů rajčat. K tomuto nárůstu došlo v uměle hnojené i nehnojené půdě. Houba navíc zvýšila nutriční hodnotu vypěstovaných plodů a vylepšila jejich chuť. Substrát obsahující tuto houbu by tedy mohl pro pěstitele představovat levný a přírodní způsob, jak se obejít bez nadměrného užívání konvenčních hnojiv.

Zdroj: Czechsight

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…