Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

Ilustrační foto: Freepik

Rajčata patří mezi oblíbené potraviny a chloubu mnohých pěstitelů. Jak tyto rostliny podpořit v růstu a zajistit lepší kvalitu jejich plodů? Řešením by mohla být houba Ceriporia lacerata. V půdě totiž přirozeně mobilizuje dusík a fosfor, tedy živiny nezbytné pro správný růst rajčat.

Aby rajčata dobře prospívala, vyžadují poměrně velké množství hnojiva. Tyto rostliny jsou totiž na pěstování náročné, mají dlouhé období růstu a potřebují mnohem více živin než jiné plodiny. To však vede ke značné finanční zátěži jdoucí ruku v ruce se znečištěním životního prostředí. Vědci proto přišli s řešením v podobě houby Ceriporia lacerata HG2011, která obvykle způsobuje tlení dřeva. Podle nové studie, kterou publikoval Journal of Africultural and Food Chemistry, umožňuje přidání této houby do zemědělské půdy pěstovat rajčata s výrazně menším množstvím hnojiva.

Během terénního testování se ukázalo, že přidání kmene Ceriporia lacerata do půdy vedlo ke zvýšení přijmu živin rostlinou, a tím pádem i ke zvýšení výnosů rajčat. K tomuto nárůstu došlo v uměle hnojené i nehnojené půdě. Houba navíc zvýšila nutriční hodnotu vypěstovaných plodů a vylepšila jejich chuť. Substrát obsahující tuto houbu by tedy mohl pro pěstitele představovat levný a přírodní způsob, jak se obejít bez nadměrného užívání konvenčních hnojiv.

Zdroj: Czechsight

Související články

Zaručeně zlepší den

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…