Budoucnost bydlení tkví v použití přírodních materiálů a 3D tisku. Téměř bezemisní dům se podařilo postavit italským architektům ve městě Ravenna. Projektem zvaným TECLA reagují autoři z firem WASP a MCA na současnou palčivou potřebu udržitelnosti bydlení.
Cirkulární obytný model TECLA vznikl 3D tiskem za použití přírodních materiálů, konkrétně hlíny. Stavba takových domů je extrémně vstřícná k životnímu prostředí, neboť materiál uvolňuje minimum oxidu uhličitého do atmosféry a při konstrukci nevzniká téměř žádný odpad. Organický design domu umožňuje potřebnou tepelnou izolaci, ale i ventilaci obytných prostor. Nábytek architekti vytiskli z materiálů vhodných pro recyklaci či upcyklaci.
Projekt symbolizuje spojení minulosti a současnosti prostřednictvím kombinace antických materiálů, ducha antických staveb a moderních technologií. „TECLA dokazuje, že lze postavit krásný, zdravý a udržitelný domov jen pomocí strojů, a vtisknout tak lokálním materiálům duši,“ uvedl zakladatel WASP Massimo Moretti. Unikátní dům má zhruba 60 metrů čtverečních a obsahuje kuchyni, obytný prostor a ložnici.
Zdroj: WASP
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče
Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…