Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Italové dokončili na 3D tiskárně první udržitelný dům na světě vyrobený z obyčejné hlíny

Interiér domu. Foto: WASP

Budoucnost bydlení tkví v použití přírodních materiálů a 3D tisku. Téměř bezemisní dům se podařilo postavit italským architektům ve městě Ravenna. Projektem zvaným TECLA reagují autoři z firem WASP a MCA na současnou palčivou potřebu udržitelnosti bydlení.

Cirkulární obytný model TECLA vznikl 3D tiskem za použití přírodních materiálů, konkrétně hlíny. Stavba takových domů je extrémně vstřícná k životnímu prostředí, neboť materiál uvolňuje minimum oxidu uhličitého do atmosféry a při konstrukci nevzniká téměř žádný odpad. Organický design domu umožňuje potřebnou tepelnou izolaci, ale i ventilaci obytných prostor. Nábytek architekti vytiskli z materiálů vhodných pro recyklaci či upcyklaci.

Exteriér domu. Foto: WASP

Projekt symbolizuje spojení minulosti a současnosti prostřednictvím kombinace antických materiálů, ducha antických staveb a moderních technologií. „TECLA dokazuje, že lze postavit krásný, zdravý a udržitelný domov jen pomocí strojů, a vtisknout tak lokálním materiálům duši,“ uvedl zakladatel WASP Massimo Moretti. Unikátní dům má zhruba 60 metrů čtverečních a obsahuje kuchyni, obytný prostor a ložnici.

Zdroj: WASP

Související články

Zaručeně zlepší den

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…