Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Italové dokončili na 3D tiskárně první udržitelný dům na světě vyrobený z obyčejné hlíny

Interiér domu. Foto: WASP

Budoucnost bydlení tkví v použití přírodních materiálů a 3D tisku. Téměř bezemisní dům se podařilo postavit italským architektům ve městě Ravenna. Projektem zvaným TECLA reagují autoři z firem WASP a MCA na současnou palčivou potřebu udržitelnosti bydlení.

Cirkulární obytný model TECLA vznikl 3D tiskem za použití přírodních materiálů, konkrétně hlíny. Stavba takových domů je extrémně vstřícná k životnímu prostředí, neboť materiál uvolňuje minimum oxidu uhličitého do atmosféry a při konstrukci nevzniká téměř žádný odpad. Organický design domu umožňuje potřebnou tepelnou izolaci, ale i ventilaci obytných prostor. Nábytek architekti vytiskli z materiálů vhodných pro recyklaci či upcyklaci.

Exteriér domu. Foto: WASP

Projekt symbolizuje spojení minulosti a současnosti prostřednictvím kombinace antických materiálů, ducha antických staveb a moderních technologií. „TECLA dokazuje, že lze postavit krásný, zdravý a udržitelný domov jen pomocí strojů, a vtisknout tak lokálním materiálům duši,“ uvedl zakladatel WASP Massimo Moretti. Unikátní dům má zhruba 60 metrů čtverečních a obsahuje kuchyni, obytný prostor a ložnici.

Zdroj: WASP

Související články

Zaručeně zlepší den

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…