Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naslouchej planetě: Podcasty, díky kterým se zorientujete v ekologických tématech

Ilustrační foto: Pixabay

Zero Waste, třídění, slow fashion nebo klimatická krize. Vyznat se v pojmech, jež nás v poslední době stále častěji obklopují, je někdy těžké. Stejně jako zorientovat se ve zdrojích, ze kterých můžeme při studiu čerpat. Představujeme vám proto čtyři české podcasty, které se tématům spjatým s ekologií a udržitelným způsobem života věnují. Jsou rozmanité, stejně jako obor sám, takže si z nich můžete vybrat přesně to, co vás zajímá.

2050

Nováčkem na podcastové scéně je počin oceňovaného projektu Fakta o klimatu. V podcastu 2050 se moderátoři Petr Holík a Vendula Svobodová společně s hosty snaží pomoci posluchačům, aby se v otázce změny klimatu lépe orientovali. Sami autoři podcastu tvrdí, že nechtějí prohlubovat „klimatickou depresi“, ale chtějí, aby lidé věděli o řešeních, která jsou v současné době už k dispozici a lze je použít. Podcast i celý projekt je založený na faktech a vědeckých poznatcích, zároveň ale připouští, že v některých otázkách zatím nemají jasno ani odborníci. V první sedmidílné sérii se autoři věnují tématu dekarbonizace světa a dosažení uhlíkové neutrality, a to především v Česku a Evropě. Pokud chcete společně s tvůrci prozkoumat svět budoucnosti, ve které nám neteče do bot, je tahle série přesně pro vás!

EKOmaniaci

Pro autorku podcastu EKOmaniaci Pavlu Wernerovou je udržitelnost celoživotním tématem. Na blogu Za lepší život se snaží inspirovat čtenáře k ekologickému uvažování ve všech sférách života, na téma Zero Waste pořádá přednášky pro veřejnost i firmy. Na svém kontě má také knihu Konec doby odpadové. Rozmanitost tématu udržitelného životního stylu se promítá také do samotného podcastu. V něm Pavla zpovídá hosty z nejrůznějších oborů. Pustit si tak můžete rozhovor s terapeutkou enviromentálního žalu, vizionářem v oblasti zelené energie nebo třeba výrobcem elektromobilů.

Fashion Session

Módní průmysl a fast fashion je v rámci přemýšlení o udržitelném způsobu života kapitola sama pro sebe. Slovenské moderátorky Zuzana Dutková a Natália Pažická se ve svém podcastu nebojí mluvit o kontroverzních tématech a snaží se ukázat, jak a kým je oblečení z řetězců vyráběno. Ve zhruba půlhodinových epizodách se dozvíte důležité informace o certifikátech, rozdílech mezi slow a fast fashion, ale i upřímné výpovědi o tom, že přejít na udržitelnější způsob života není snadné a nejde to hned.

NILA podcast

Jedním ze zástupců české pomalé módy je značka NILA. Její podcast ale není pouze o obsahu šatníku. V příjemných delších rozhovorech se moderátoři společně s hosty snaží najít cestu ke smysluplnému životnímu stylu i zdraví, inspirovat a umožnit posluchačům na chvíli vydechnout. Tématy podcastu jsou tak mimo jiné i knihy, přístup k rodičovství a vzdělávání nebo život na venkově.

Související články

Zaručeně zlepší den

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…