Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Většina mladých se chce vzdát rychlé módy, ukázal průzkum. Jak na to?

Ilustrační foto: Pexels

Skříň přetéká oblečením, a přesto věčně nemáme co na sebe. Poslední roky se však trend postupně obrací – na popularitě nabírá skromný šatník stejně jako takzvaná pomalá móda, tedy oblečení vyrobené s důrazem na kvalitu a udržitelnost namísto nízké ceny.

Nástup nového trendu potvrzují i průzkumy. Podle údajů společnosti Samsung strádaly loni v šatníku průměrného mileniála čtyři kusy oblečení, které si nikdy nevzal na sebe. To se možná nezdá být moc, ale ve výsledku jde o 59 milionů zbytečných, nenošených oděvů. Zároveň si respondenti uvědomují, a bezesporu tomu napomohlo i období koronavirových omezení, že nosí jen hrstku svých outfitů. 60 procent z nich by proto chtělo změnit svůj šatník k lepšímu a víc podporovat právě pomalou módu.

Jak takovou módu poznat? Definice je poměrně široká, nicméně sem patří oblečení, které je udržitelné, vyrobené ekologicky, leckdy i lokálně. Důležitou roli hraje kvalita produktů a platné je i heslo méně je více. Pomalá móda také fandí sdílení věcí, nakupování nejen u malých výrobců, ale i v second handech stejně jako upcyklaci nebo swapování, tedy bezpeněžní výměně zboží.

Nákupy by neměly být záplatou na špatnou náladu. Ilustrační foto: Pixabay

První krůčky směrem k pomalé módě jsou přitom snadné a udělat je může každý. Základem je pečlivě zvážit každý další nákup oblečení: Opravdu daný kousek potřebuji? Nemá nějaké mouchy, pro které brzo skončí na dně šatníku? Pamatujte, že lépe unosíte univerzální, nadčasové kousky, které lze snadno kombinovat. Pokud si nejste volbou jisti, nechte si rozhodnutí pár dní uležet. Naopak se vyhněte nakupování jen tak, pro zlepšení nálady nebo za odměnu.

Když už nakupujete, upřednostněte místní výrobce, ekologické e-shopy nebo second handy. Pokud nějaký kus oděvu potřebujete jen na jednu konkrétní příležitost, třeba na svatbu nebo tematicky laděnou oslavu, nejprve se ptejte ve svém okolí a zjistěte, zda by vám ho někdo nebyl ochotný zapůjčit.

Užitečnou pomůckou při nakupování i revizi šatníku je takzvaný cost per wear, díky němuž si snadno spočítáte, jak moc se vám to či ono oblečení vyplatí. Jednoduše si cenu oděvu vydělíte tím, kolikrát jste ho měli na sobě. Výsledné číslo odpovídá sumě, kterou jste zaplatili za jedno nošení. Dražší, ale univerzální a pohodlný kousek vás pak ve výsledku může vyjít levněji než ten, který je na první pohled levný, ale vlastně vám tak úplně nesedí.

A pokud se vám zdá cena za tričko zakoupené mimo obchodní řetězce pořád přemrštěná, dovolím si ocitovat Karolínu Břinkovou z portálu Slow Femme: „Pomalá móda není drahá, to jen fast fashion je příliš levná. Slow fashion produkty věří v hodnoty, jako je přírodní materiál, poctivá odměna pro švadleny, jejichž ruce zhotovily vaše tričko, transparentnost a mnoho dalších faktorů. Přes zával levných triček jsme ztratili pojem o tom, kolik úsilí a času stojí lidská práce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi bojují proti plýtvání potravin, pomáhají k tomu i zákony

Obličeje kuřat mění barvu v závislosti na jejich emocích

Nové recyklační řešení si poradí s mastnými krabicemi od pizzy

Jaké přírodní místo v ČR bylo minulý rok nejnavštěvovanější?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…