Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Většina mladých se chce vzdát rychlé módy, ukázal průzkum. Jak na to?

Ilustrační foto: Pexels

Skříň přetéká oblečením, a přesto věčně nemáme co na sebe. Poslední roky se však trend postupně obrací – na popularitě nabírá skromný šatník stejně jako takzvaná pomalá móda, tedy oblečení vyrobené s důrazem na kvalitu a udržitelnost namísto nízké ceny.

Nástup nového trendu potvrzují i průzkumy. Podle údajů společnosti Samsung strádaly loni v šatníku průměrného mileniála čtyři kusy oblečení, které si nikdy nevzal na sebe. To se možná nezdá být moc, ale ve výsledku jde o 59 milionů zbytečných, nenošených oděvů. Zároveň si respondenti uvědomují, a bezesporu tomu napomohlo i období koronavirových omezení, že nosí jen hrstku svých outfitů. 60 procent z nich by proto chtělo změnit svůj šatník k lepšímu a víc podporovat právě pomalou módu.

Jak takovou módu poznat? Definice je poměrně široká, nicméně sem patří oblečení, které je udržitelné, vyrobené ekologicky, leckdy i lokálně. Důležitou roli hraje kvalita produktů a platné je i heslo méně je více. Pomalá móda také fandí sdílení věcí, nakupování nejen u malých výrobců, ale i v second handech stejně jako upcyklaci nebo swapování, tedy bezpeněžní výměně zboží.

Nákupy by neměly být záplatou na špatnou náladu. Ilustrační foto: Pixabay

První krůčky směrem k pomalé módě jsou přitom snadné a udělat je může každý. Základem je pečlivě zvážit každý další nákup oblečení: Opravdu daný kousek potřebuji? Nemá nějaké mouchy, pro které brzo skončí na dně šatníku? Pamatujte, že lépe unosíte univerzální, nadčasové kousky, které lze snadno kombinovat. Pokud si nejste volbou jisti, nechte si rozhodnutí pár dní uležet. Naopak se vyhněte nakupování jen tak, pro zlepšení nálady nebo za odměnu.

Když už nakupujete, upřednostněte místní výrobce, ekologické e-shopy nebo second handy. Pokud nějaký kus oděvu potřebujete jen na jednu konkrétní příležitost, třeba na svatbu nebo tematicky laděnou oslavu, nejprve se ptejte ve svém okolí a zjistěte, zda by vám ho někdo nebyl ochotný zapůjčit.

Užitečnou pomůckou při nakupování i revizi šatníku je takzvaný cost per wear, díky němuž si snadno spočítáte, jak moc se vám to či ono oblečení vyplatí. Jednoduše si cenu oděvu vydělíte tím, kolikrát jste ho měli na sobě. Výsledné číslo odpovídá sumě, kterou jste zaplatili za jedno nošení. Dražší, ale univerzální a pohodlný kousek vás pak ve výsledku může vyjít levněji než ten, který je na první pohled levný, ale vlastně vám tak úplně nesedí.

A pokud se vám zdá cena za tričko zakoupené mimo obchodní řetězce pořád přemrštěná, dovolím si ocitovat Karolínu Břinkovou z portálu Slow Femme: „Pomalá móda není drahá, to jen fast fashion je příliš levná. Slow fashion produkty věří v hodnoty, jako je přírodní materiál, poctivá odměna pro švadleny, jejichž ruce zhotovily vaše tričko, transparentnost a mnoho dalších faktorů. Přes zával levných triček jsme ztratili pojem o tom, kolik úsilí a času stojí lidská práce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …