Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirujme se! Fyzicky nejzdatnější jsou Japonci nad 65 let

Senioři v Japonsku se udržují v kondici.

Japonci jsou celosvětově známí pro svůj zdravý životní styl. Nedávný průzkum navíc ukázal, že fyzicky nejzdatnější věkovou skupinou jsou dokonce ženy a muži ve věku 65 – 74 let.

Ministerstvo tělovýchovy zaznamenává výsledky fyzické aktivity v různých věkových skupinách již od roku 1998. Vůbec poprvé zaznamenala věková skupina 65 – 74 let nejvyšší procento úspěšnosti. Dle průzkumu provádí fyzickou aktivitu minimálně jednou týdně 70% všech starších žen a mužů. Mezi nejoblíbenější patří sekce protahovacích cvičení a lehkého posilování, které pravidelně probíhají v japonských parcích a ke kterým se může přidat naprosto každý.

Podobné sportovní aktivity probíhají také v Česku. Například v Brně můžeme často potkat v městských parcích skupiny nadšenců, které za rytmických tónů hlasité hudby provádí různé posilovací cviky, běhají, nebo třeba tancují Zumbu. Nicméně věkový průměr těchto skupin nepřesahuje obvykle čtyřicítku.

Česká povaha ale svědčí spíše aktivitám ukrytým v bezpečí tělocvičny. I dnes se bývalé cvičenky Sokola pravidelně setkávají a provozují cvičení, která jim pomáhají udržet se ve formě. Ženám je často i přes 80 let!

Díky pravidelné fyzické aktivitě ovládly japonské ženy také test sestávající ze stání na jedné noze, sedů lehů a dalších. Jako jediná skupina pokořily 65-procetní cíl stanovený japonskou vládou. Také čeští senioři prokazují výrazná zlepšení nejen v oblasti fyzické zdatnosti, ale i v rozvoji dalších zájmů. Dle Boženy Jirků, ředitelky Nadace Charty 77 ,,se stav seniorů výrazně zlepšil“. Pokud jsou finančně zajištěni, nebojí se zkoušet nové věci. Proto se mnozí senioři rozhodli ovládnout například cizí jazyky, práci na počítačích nebo často pomáhají malým dětem v knihovnách, předčítají jim pohádky či se sami od mladé generace přiučí něco nového.

Co se týče pravidelného sportování, situace se také v Česku za posledních 10 let značně změnila (k lepšímu). Tato informace je důležitá také proto, že naše populace neustále stárne a tak se senioři mohou brzy stát nejpočetnější věkovou skupinou. Z tohoto důvodu je nezbytné, abychom zůstali fit a mohli si tak užívat aktivního důchodu. Věřme tedy, že na tom budeme brzy tak dobře, jako v Japonsku.

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …