Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ideální čas odlehčit planetě. Češi nakupují bezobalově i během pandemie

2 minuty radosti
Nakupovat bezobalově je možné i během protipandemických opatření. Foto: Freepik

Když se chce, všechno jde. Asi tak by se dal shrnout přístup uvědomělých Čechů, kteří i v době protipandemických opatření touží nakupovat kvalitní potraviny, a navíc přitom vyprodukovat co nejméně obalů. Obojí zvládají přímo u výrobců, lokálních prodejců nebo on-line.

Vysoký zájem o bio a bezobalové zboží zaznamenal třeba výrobce zdravých sušenek. Foto: Pexels

Narůstající zájem o biopotraviny a bezobalový způsob života je dlouhodobým trendem, který ustál i těžkou zkoušku v podobě protipandemických opatření. „Češi se obecně v roce 2020 naučili ještě ve větší míře kupovat zboží on-line a byl jsem překvapen, že jsme tento trend pozorovali i v našem odvětví. Výrazně se nám zvýšily prodeje skrze náš vlastní e-shop,“ řekl pro portál CZECHSIGHT majitel Biopekárny Zemanka Jan Zeman. „U koncových zákazníků vidíme velký zájem o naše bezobalové produkty, je pravděpodobné, že v karanténě lidé přemýšlejí také o vlastní ekologické stopě,” dodal.

Podobný trend pozorují i české on-line supermarkety. „Segmentu pod značkou Otoč obal se u nás daří. Poptávka vzrostla o 70 procent v porovnání s loňským rokem a my určitě plánujeme další rozšiřování portfolia,“ prozradila Zdeňka Svoboda Kuhnová, vedoucí PR oddělení společnosti Rohlík.cz.

Mnohé bezobalové obchody přešly do on-line režimu. Foto: Freepik

Ochotu hledat různé cesty k udržitelnějším nákupům potvrzuje také Ingrid Poppe ze zlínského Bezobaláče. „U našich zákazníků evidujeme větší zájem o nákup on-line. Ten u nás vypadá tak, že zboží předem nachystáme k vyzvednutí, případně jednou týdně rozvezeme sami po Zlíně. Balíme do nádob zákazníků, nebo do našich, které se dál využívají,“ vysvětluje Ingrid, která bezobalový obchod vede spolu s manželem. Věrní zákazníci je navíc v této náročné době podpořili prostřednictvím předplatného, které jim umožnilo zaplatit zboží dodavatelům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…