Slávky jedlé nejsou jen vynikající pochoutkou, v oceánu mají zásadní funkci. Jejich přirozený způsob získávání potravy totiž pomáhá čistit oceány od nebezpečných mikroplastů. Samotným slávkám přitom neubližuje.
Efektivitu slávek v současnosti zkoumají vědci z Mořské laboratoře v Plymouthu. „Každý rok skončí zhruba osm milionů tun plastu v oceánech. Je to jako kdybyste každou minutu do moře vysypali plný náklaďák,“ uvedla vedoucí Oddělení mořské ekologie a biodiverzity Pennie Lindeque. Díky mušlím však výzkumníci objevili způsob, jak si s problémem alespoň částečně poradit.
Slávky dokážou z moří vyfiltrovat až 25 % mikroplastů v závislosti na hloubce a teplotě vody či mořských proudech. Tito mlži získávají potravu filtrací mořské vody, ze které si vyberou živiny a zbytek vylučují zpět do moře, a to včetně plastového odpadu. 300 mušlí vyfiltruje za hodinu zhruba 250 000 mikroplastů. Částice přitom slávkám při průchodu trávicím traktem nezpůsobí žádnou újmu a po vyloučení z organismu se vyplavují z moře v podobě takzvaných pseudovýkalů. Ty pak lidé mohou jednoduše sebrat a řádným způsobem zpracovat.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…