Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hraní videoher podporuje kognitivní funkce mozku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Hraní videoher nás leckdy přenese do jiné reality. Nemusí to přitom být vždy utíkání od skutečnosti. Vědci totiž zjistili, že videohry dovedou stimulovat kognitivní výkon mozku, uvedl server Earth. Fanoušci hraní se tak nyní budou mít na co vymluvit.

Mnoho studií uvádí souvislosti mezi hraním videoher a nárůstem deprese, násilí a agresivního chování. Nyní však výzkumníci odhalili významný benefit, které hraní může přinášet našemu organismu. Prostřednictvím studie aplikované na mládeži zjistili, že děti, které hrají videohry minimálně tři hodiny denně, dosahují lepších kognitivních dovedností, než ty, které videohry nehrají. „Tento výzkum umožňuje hlouběji pochopit souvislosti mezi hraním videoher a rozvojem mozku,“ řekla ředitelka amerického Národního ústavu pro drogově závislé Nora Volkow.

Vědci analyzovali data získaná od více než dvou tisíc respondentů. Rozdělili účastníky do dvou skupin. Na ty, kteří uváděli, že nehrají žádné videohry, a ty, kteří takové hry hrají tři nebo více hodin denně. Následně hodnotili jejich výkon ve dvou kognitivních úkolech. Ty odrážely schopnost respondentů ovládat impulzivní chování a zapamatovat si informace. Odborníci také sledovali mozkovou aktivitu dětí při plnění těchto úkolů.

Analýza ukázala, že děti hrající videohry byly rychlejší a přesnější v obou úkolech. Vykazovaly vyšší aktivitu v oblastech mozku spojených s pozorností a pamětí. To se týkalo také frontálních laloků, které jsou zásadní ve výkonu kognitivních funkcí při náročných úkolech. „Mnoho rodičů se dnes obává účinků videoher na zdraví a vývoj jejich dětí. Protože se tyto hry mezi mladými lidmi stále šíří a narůstají, je zásadní, abychom lépe porozuměli jak pozitivnímu, tak negativnímu dopadu, který hraní může mít,“ uvedl hlavní autor studie Bader Chaarani.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a JAMA Network Open

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…