Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hraní videoher podporuje kognitivní funkce mozku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Hraní videoher nás leckdy přenese do jiné reality. Nemusí to přitom být vždy utíkání od skutečnosti. Vědci totiž zjistili, že videohry dovedou stimulovat kognitivní výkon mozku, uvedl server Earth. Fanoušci hraní se tak nyní budou mít na co vymluvit.

Mnoho studií uvádí souvislosti mezi hraním videoher a nárůstem deprese, násilí a agresivního chování. Nyní však výzkumníci odhalili významný benefit, které hraní může přinášet našemu organismu. Prostřednictvím studie aplikované na mládeži zjistili, že děti, které hrají videohry minimálně tři hodiny denně, dosahují lepších kognitivních dovedností, než ty, které videohry nehrají. „Tento výzkum umožňuje hlouběji pochopit souvislosti mezi hraním videoher a rozvojem mozku,“ řekla ředitelka amerického Národního ústavu pro drogově závislé Nora Volkow.

Vědci analyzovali data získaná od více než dvou tisíc respondentů. Rozdělili účastníky do dvou skupin. Na ty, kteří uváděli, že nehrají žádné videohry, a ty, kteří takové hry hrají tři nebo více hodin denně. Následně hodnotili jejich výkon ve dvou kognitivních úkolech. Ty odrážely schopnost respondentů ovládat impulzivní chování a zapamatovat si informace. Odborníci také sledovali mozkovou aktivitu dětí při plnění těchto úkolů.

Analýza ukázala, že děti hrající videohry byly rychlejší a přesnější v obou úkolech. Vykazovaly vyšší aktivitu v oblastech mozku spojených s pozorností a pamětí. To se týkalo také frontálních laloků, které jsou zásadní ve výkonu kognitivních funkcí při náročných úkolech. „Mnoho rodičů se dnes obává účinků videoher na zdraví a vývoj jejich dětí. Protože se tyto hry mezi mladými lidmi stále šíří a narůstají, je zásadní, abychom lépe porozuměli jak pozitivnímu, tak negativnímu dopadu, který hraní může mít,“ uvedl hlavní autor studie Bader Chaarani.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a JAMA Network Open

Související články

Zaručeně zlepší den

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…