Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Houby jako luxusní zboží? Na trh vstoupil atraktivní biomateriál pro výrobu oblečení

Ilustrační foto: Pixabay

Alternativní produkty nahrazující materiály živočišného původu jsou stále oblíbenější. O unikátních ponožkobotách jsme už psali stejně jako o náhražkových materiálech využívaných firmou Adidas. Nově k nim patří i Mylo veganská, udržitelná alternativa kůže, která se vyrábí z hub.

Za materiálem Mylo a stejnojmennou značkou s puncem luxusu stojí britská módní návrhářka Stella McCartney. Ta ho vytvořila ve spolupráci s biotechnologickou společností Bolt Threads z Kalifornie. Pro tuto firmu je výroba různých alternativních materiálů nové generace hlavním posláním.

Čím Mylo vyniká? Vyrábí se z obnovitelných surovin, které může v přírodě najít každý z nás. Konkrétně se jedná o mycelium, nekonečně obnovitelný kořenový systém hub. Této mimořádné schopnosti regenerace hub využili vědci, kteří našli způsob, jak mycelium vypěstovat během několika dní v laboratorních podmínkách. Mezi bonusové vlastnosti materiálu patří také jeho poddajnost a příjemnost při kontaktu s lidskou pokožkou nebo vizuální podoba se živočišnou kůží.

Stella McCartney vytvořila z nového materiálu dva pilotní kousky – černý top a kalhoty stejné barvy s prvky mužského i ženského stylu. Své výtvory okomentovala v časopise Atmos: „Tyto vzácné, exkluzivní kousky ztělesňují náš společný závazek s Bolt Threads inovovat laskavější módní průmysl – ten, který upřednostňuje zrod krásných, luxusních materiálů, ale ne smrt zvířat a planety.“ Materiál Mylo tak otevřel pomyslné dveře k masivnějšímu využití ve velkovýrobě. Díky tomu může mít reálný pozitivní dopad na životní prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Cvičení ve středním věku může zvrátit roky nečinnosti

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…