Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Houby jako luxusní zboží? Na trh vstoupil atraktivní biomateriál pro výrobu oblečení

Ilustrační foto: Pixabay

Alternativní produkty nahrazující materiály živočišného původu jsou stále oblíbenější. O unikátních ponožkobotách jsme už psali stejně jako o náhražkových materiálech využívaných firmou Adidas. Nově k nim patří i Mylo veganská, udržitelná alternativa kůže, která se vyrábí z hub.

Za materiálem Mylo a stejnojmennou značkou s puncem luxusu stojí britská módní návrhářka Stella McCartney. Ta ho vytvořila ve spolupráci s biotechnologickou společností Bolt Threads z Kalifornie. Pro tuto firmu je výroba různých alternativních materiálů nové generace hlavním posláním.

Čím Mylo vyniká? Vyrábí se z obnovitelných surovin, které může v přírodě najít každý z nás. Konkrétně se jedná o mycelium, nekonečně obnovitelný kořenový systém hub. Této mimořádné schopnosti regenerace hub využili vědci, kteří našli způsob, jak mycelium vypěstovat během několika dní v laboratorních podmínkách. Mezi bonusové vlastnosti materiálu patří také jeho poddajnost a příjemnost při kontaktu s lidskou pokožkou nebo vizuální podoba se živočišnou kůží.

Stella McCartney vytvořila z nového materiálu dva pilotní kousky – černý top a kalhoty stejné barvy s prvky mužského i ženského stylu. Své výtvory okomentovala v časopise Atmos: „Tyto vzácné, exkluzivní kousky ztělesňují náš společný závazek s Bolt Threads inovovat laskavější módní průmysl – ten, který upřednostňuje zrod krásných, luxusních materiálů, ale ne smrt zvířat a planety.“ Materiál Mylo tak otevřel pomyslné dveře k masivnějšímu využití ve velkovýrobě. Díky tomu může mít reálný pozitivní dopad na životní prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…