Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Houby jako luxusní zboží? Na trh vstoupil atraktivní biomateriál pro výrobu oblečení

Ilustrační foto: Pixabay

Alternativní produkty nahrazující materiály živočišného původu jsou stále oblíbenější. O unikátních ponožkobotách jsme už psali stejně jako o náhražkových materiálech využívaných firmou Adidas. Nově k nim patří i Mylo veganská, udržitelná alternativa kůže, která se vyrábí z hub.

Za materiálem Mylo a stejnojmennou značkou s puncem luxusu stojí britská módní návrhářka Stella McCartney. Ta ho vytvořila ve spolupráci s biotechnologickou společností Bolt Threads z Kalifornie. Pro tuto firmu je výroba různých alternativních materiálů nové generace hlavním posláním.

Čím Mylo vyniká? Vyrábí se z obnovitelných surovin, které může v přírodě najít každý z nás. Konkrétně se jedná o mycelium, nekonečně obnovitelný kořenový systém hub. Této mimořádné schopnosti regenerace hub využili vědci, kteří našli způsob, jak mycelium vypěstovat během několika dní v laboratorních podmínkách. Mezi bonusové vlastnosti materiálu patří také jeho poddajnost a příjemnost při kontaktu s lidskou pokožkou nebo vizuální podoba se živočišnou kůží.

Stella McCartney vytvořila z nového materiálu dva pilotní kousky – černý top a kalhoty stejné barvy s prvky mužského i ženského stylu. Své výtvory okomentovala v časopise Atmos: „Tyto vzácné, exkluzivní kousky ztělesňují náš společný závazek s Bolt Threads inovovat laskavější módní průmysl – ten, který upřednostňuje zrod krásných, luxusních materiálů, ale ne smrt zvířat a planety.“ Materiál Mylo tak otevřel pomyslné dveře k masivnějšímu využití ve velkovýrobě. Díky tomu může mít reálný pozitivní dopad na životní prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…