Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tenisky z hub nebo plastového odpadu? Adidas vykročil směrem k udržitelné výrobě

Zdroj fotografie: Pexels

Další důkaz, že je výroba z alternativních materiálů nevyhnutelným trendem, přináší firma Adidas. V loňském roce prodal tento teniskový gigant 15 milionů párů bot vyrobených z recyklovaného plastového odpadu. Letos má oblíbená značka ještě smělejší plány. Kromě dalších modelů z plastu vyvíjí nový materiál, který má do budoucna nahradit kůži.

Začalo to sbíráním odpadků vyplavených na pláži a skončilo výrobou milionů tenisek. Už v roce 2015 navázala společnost Adidas spolupráci s organizací Parley for the Oceans a zapojila se do úklidu znečištěného pobřeží. Z původně spíše marketingové akce se vyvinul úspěšný obchodní model, který pojí příjemné s užitečným. Popularita tenisek z recyklovaného plastového odpadu předčila očekávání. Loni se jich prodalo 15 milionů párů, letos jich Adidas plánuje vyrobit ještě o dva miliony párů více.

Odpad vyplavený z oceánu se mění v oblíbené tenisky. Zdroj: adidas-group.com

Náhražka kůže, která roste na kompostu

Do budoucna chce Adidas navíc zcela nahradit kůži její ekologičtější variantou. Boty z veganské kůže uvedl tento obuvnický gigant už v minulosti, aktuálně však spolupracuje na vývoji nového materiálu, který je levný a jeho vznik v podstatě nezatěžuje životní prostředí. Pro výrobu bot chce využít vlákno podhoubí, tzv. mycelium, jehož výhodou je rychlé a nenáročné pěstování – roste téměř na jakémkoliv kompostu.

Náhražka kůže se dá vypěstovat zhruba za tři týdny a velmi jednoduše lze ovlivnit její tvar, tloušťku i texturu. Použití podhoubí v módním průmyslu sice není úplnou novinkou, výroba obuvi nebo jiného zboží z tohoto materiálu je ale zatím spíše výjimečnou záležitostí. Masové využití firmou Adidas by proto tento způsob výroby mohlo rychleji zpopularizovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Údajně vyhynulý druh želvy byl nalezen na Galapágách

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…