Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tenisky z hub nebo plastového odpadu? Adidas vykročil směrem k udržitelné výrobě

Zdroj fotografie: Pexels

Další důkaz, že je výroba z alternativních materiálů nevyhnutelným trendem, přináší firma Adidas. V loňském roce prodal tento teniskový gigant 15 milionů párů bot vyrobených z recyklovaného plastového odpadu. Letos má oblíbená značka ještě smělejší plány. Kromě dalších modelů z plastu vyvíjí nový materiál, který má do budoucna nahradit kůži.

Začalo to sbíráním odpadků vyplavených na pláži a skončilo výrobou milionů tenisek. Už v roce 2015 navázala společnost Adidas spolupráci s organizací Parley for the Oceans a zapojila se do úklidu znečištěného pobřeží. Z původně spíše marketingové akce se vyvinul úspěšný obchodní model, který pojí příjemné s užitečným. Popularita tenisek z recyklovaného plastového odpadu předčila očekávání. Loni se jich prodalo 15 milionů párů, letos jich Adidas plánuje vyrobit ještě o dva miliony párů více.

Odpad vyplavený z oceánu se mění v oblíbené tenisky. Zdroj: adidas-group.com

Náhražka kůže, která roste na kompostu

Do budoucna chce Adidas navíc zcela nahradit kůži její ekologičtější variantou. Boty z veganské kůže uvedl tento obuvnický gigant už v minulosti, aktuálně však spolupracuje na vývoji nového materiálu, který je levný a jeho vznik v podstatě nezatěžuje životní prostředí. Pro výrobu bot chce využít vlákno podhoubí, tzv. mycelium, jehož výhodou je rychlé a nenáročné pěstování – roste téměř na jakémkoliv kompostu.

Náhražka kůže se dá vypěstovat zhruba za tři týdny a velmi jednoduše lze ovlivnit její tvar, tloušťku i texturu. Použití podhoubí v módním průmyslu sice není úplnou novinkou, výroba obuvi nebo jiného zboží z tohoto materiálu je ale zatím spíše výjimečnou záležitostí. Masové využití firmou Adidas by proto tento způsob výroby mohlo rychleji zpopularizovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak přispět turistikou na dobrou věc? Stačí zdolat 32 vrcholů

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Farmář s velkým srdcem. Roky lidem tajně platil léky, pravdu se dozvěděli až po jeho smrti

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…