Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tenisky z hub nebo plastového odpadu? Adidas vykročil směrem k udržitelné výrobě

Zdroj fotografie: Pexels

Další důkaz, že je výroba z alternativních materiálů nevyhnutelným trendem, přináší firma Adidas. V loňském roce prodal tento teniskový gigant 15 milionů párů bot vyrobených z recyklovaného plastového odpadu. Letos má oblíbená značka ještě smělejší plány. Kromě dalších modelů z plastu vyvíjí nový materiál, který má do budoucna nahradit kůži.

Začalo to sbíráním odpadků vyplavených na pláži a skončilo výrobou milionů tenisek. Už v roce 2015 navázala společnost Adidas spolupráci s organizací Parley for the Oceans a zapojila se do úklidu znečištěného pobřeží. Z původně spíše marketingové akce se vyvinul úspěšný obchodní model, který pojí příjemné s užitečným. Popularita tenisek z recyklovaného plastového odpadu předčila očekávání. Loni se jich prodalo 15 milionů párů, letos jich Adidas plánuje vyrobit ještě o dva miliony párů více.

Odpad vyplavený z oceánu se mění v oblíbené tenisky. Zdroj: adidas-group.com

Náhražka kůže, která roste na kompostu

Do budoucna chce Adidas navíc zcela nahradit kůži její ekologičtější variantou. Boty z veganské kůže uvedl tento obuvnický gigant už v minulosti, aktuálně však spolupracuje na vývoji nového materiálu, který je levný a jeho vznik v podstatě nezatěžuje životní prostředí. Pro výrobu bot chce využít vlákno podhoubí, tzv. mycelium, jehož výhodou je rychlé a nenáročné pěstování – roste téměř na jakémkoliv kompostu.

Náhražka kůže se dá vypěstovat zhruba za tři týdny a velmi jednoduše lze ovlivnit její tvar, tloušťku i texturu. Použití podhoubí v módním průmyslu sice není úplnou novinkou, výroba obuvi nebo jiného zboží z tohoto materiálu je ale zatím spíše výjimečnou záležitostí. Masové využití firmou Adidas by proto tento způsob výroby mohlo rychleji zpopularizovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 2 000 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…