Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Horobraní: Lidé nám děkují, že díky naší aplikaci objevili krásná místa

Foto: Se svolením Horobraní

S aplikací Horobraní můžete vyrazit objevovat okolní vrcholy a zaznamenat si, které jste již navštívili. Možná najdete krásná místa, o kterých jste neměli ani tušení. Určitě si však cestou užijete spoustu zábavy. Motivovat vás budou body i výzvy, za jejichž plnění můžete získat zajímavé ceny. Autoři Horobraní nám v rozhovoru prozradili, co stálo za vznikem aplikace i co plánují do budoucna.

Jaká hlavní myšlenka stála za vznikem aplikace Horobraní?

Horobraním jsme chtěli obohatit repertoár akcí, které za náš spolek Sehraní pořádáme. Většina našich akcí je víkendových, a tak jsme hledali nějakou zábavu, kterou by si naši účastníci mohli užívat po celý rok. A napadlo nás sbírání českých kopců. Brainstormingem jsme vymysleli plno dalších věcí. Výsledkem bylo, že jsme si stanovili cíl naprogramovat mobilní aplikaci, která bude sloužit jako vrcholový deníček, bude mít herní složku v podobě žebříčků a bude lidi motivovat chodit do přírody po celý rok.

Za ty roky fungování jsme celý projekt postupně propracovávali, ale vize zůstala stejná. Dát lidem inspiraci kam vyrazit na výlet, aby pak měli radost z dosaženého cíle a ještě se u toho pokochali výhledy.

Co na uživatele v aplikaci čeká? V čem je jedinečná?

Troufám si říct, že Horobraní je jedinečné v mnoha směrech. Je to takový průvodce do kapsy, který vás provede po horách, kopcích a vyvýšeninách České republiky. V interaktivní mapě najdete téměř 16 tisíc českých vrcholů a k většině z nich i fotky a komentáře, které vkládají naši uživatelé. I díky nim jde o nejkomplexnější databázi českých kopců.

Na co jsme opravdu hrdí je, že v aplikaci nemáme žádné reklamy, a přitom je zadarmo. Jednoduše nemáme reklamy rádi, a proto je tam nechceme, i přesto, že by nám vydělaly plno peněz. Projekt žije z dobrovolných příspěvků uživatelů, kteří jsou s aplikací spokojeni. Kolem Horobraní se vytvořila velmi přátelská komunita, ve které si tykáme, vzájemně se podporujeme, a dokonce pořádáme společné výlety.

Jako poslední specifikum oproti podobně zaměřeným aplikacím zmíním způsob ukládání návštěv vrcholů. Horobraní je geolokační aplikace využívající GPS v telefonu. To znamená, že návštěvu vrcholu lze uložit pouze v případě, že se člověk fyzicky nachází na samotném vrcholu hory. Tím, že to nejde naklikat z domu od počítače, má každý takový výstup velkou osobní hodnotu. Uložením vrcholu uživatel nezískává jen ten hezký pocit, ale i cenné body. Za každý navštívený vrchol získá tolik bodů, kolik je jeho nadmořská výška. Postupně si tak buduje vlastní skóre a může se porovnávat a hecovat s ostatními uživateli.

Autoři aplikace Horobraní. Foto: se svolením Horobraní

Hádám, že pouze o sbírání bodů to není. V čem mohou být horské túry pro člověka přínosné?

Ano, jen o bodech to není, i tak je to však pro plno uživatelů velká motivace. Významný milník pro mnoho uživatelů bývá meta 100 navštívených vrcholů. Horobraníky (tak si v našem společenství říkáme), kteří dosáhnou 500 výstupů, navíc vyhlašujeme na Facebooku, takže to je celkem prestiž.

Naše filozofie je však prostá, chceme, aby lidé víc chodili do přírody, na bodech nebo pořadí vlastně nesejde. Společnou motivací snad všech uživatelů je touha poznávat nová místa. A to my jim určitě můžeme nabídnout. Člověk by ani neřekl, kolik má ve svém okolí kopečků. Plno z nich nikdy nenavštívil, protože na ně nevede turistická cesta. A přitom je tam třeba křížek nebo pěkný výhled. Obdrželi jsme už stovky milých vzkazů, kdy nám lidé děkují, že díky Horobraní objevili krásná místa, kam by je jinak vůbec nenapadlo jít. A to nás velmi těší. 

Pro horaly připravujete také zajímavé výzvy. Co si pod tím představit a jak úspěšní jsou uživatelé v jejich plnění?

Ano, minulý rok jsme výzvy vyzkoušeli poprvé a měly neskutečný ohlas, proto v nich pokračujeme i tento rok. Mezi nejoblíbenější patří tzv. horalské výzvy, kde jsme vybrali pět českých pohoří a v každém z nich 20 nejzajímavějších vrcholů.

Seznamy vrcholů jsme sestavovali společně s místními uživateli, kteří mají své pohoří prochozené a dobře ví, jaký kopeček stojí za návštěvu a kterému je lepší se vyhnout, protože už je tam přelidněno. Kdo chce poznat známá pohoří i z jiného úhlu, určitě by si horalské výzvy neměl nechat ujít.

Další populární výzvou je výzva Vytrvalec. Cílem je každý měsíc vystoupat alespoň 20 vrcholů a vydržet to po celý rok. Je to mezi Horobraníky velký hec a prestiž. Loni se to podařilo třem stovkách uživatelů. Pravidla jsou upravena tak, aby šlo výzvu splnit i s jedním nesplněným měsícem a také aby se do výzvy mohli zapojit i noví uživatelé během celého roku.

Výzvy v rámci projektu Horobraní. Foto: se svolením Horobraní

Mezi novinky letošního roku patří výzvy Horská abeceda (úkolem je sesbírat vrcholy od každého písmene abecedy), Evropská stovka (úkolem je navštívit 100 různých zahraničních vrcholů) nebo výzva Zapomenuté kopce (cílem je navštívit patnáct vrcholů ze seznamu zapomenutých kopců, na které nevede žádná cesta, a přitom jsou něčím zajímavé).

Moc nás také těší, že naše aktivity podporují přední outdoorové značky. V loňském roce se ve výzvách dalo vyhrát plno úžasných cen, jako např. bundy značek Tilak a High point, batohy Boll, ponožkoboty Skinners, čepice Rituall, nebo dokonce horské kolo Rock Machine. Předpokládáme, že tato příjemná spolupráce bude pokračovat a i letos budeme moci některé uživatele potěšit outdoorovými odměnami.

Není to jen o Krkonoších nebo Jeseníkách. Kolik vrcholů může podle vaší databáze Česko nabídnout?

Jak už bylo řečeno, naše databáze českých hor obsahuje necelých 16 tisíc vrcholů. Když to vidíte na mapě, je to opravdu velká hromada puntíků, a tak je z čeho vybírat. V mapě najdete širokou škálu vrcholů od těch nejvyšších hor v Krkonoších až po ty nejnižší kopečky v Polabí. Z toho je jasné, že celá databáze je živý organismus a stále se mění. Přibývají kopce, které v databázi ještě nemáme, upravujeme nepřesnosti v názvech a nadmořských výškách nebo omezujeme přístup na rizikové vrcholy. V tomto nám velmi pomáhají naši uživatelé, kteří posílají reporty.

Co když chce člověk vyrazit do hor v zahraničí. Funguje Horobraní i mimo Českou republiku?

Ano, v mapě máme už plno zahraničních vrcholů. Postupně do mapy přidáváme jednotlivé země. Začali jsme s vrcholy Slovenska, po pár měsících jsme přidali vrcholy Polska a v tuto chvíli najdete v mapě také vrcholy Německa, Rakouska, Itálie, Španělska a Lichtenštejnska. K návštěvě celkově láká 120 tisíc vrcholů. Tento rok máme navíc za cíl postupně přidat většinu evropských zemí. Lidé si tak budou moci zpestřit dovolenou výšlapem.

Vy sami jste vášniví sportovci. Jaký nejkrásnější zážitek vám výlety do hor zatím přinesly? 

Jak s nadsázkou ráda říkám, jsme vysloužilí atleti. Na Horobraní pracujeme v malém týmu třech lidí a známe se dlouhá léta právě díky atletice. Pohyb a dřinu máme v krvi, jen jsme to teď přetavili v příjemnější a klidnější aktivity, jako je chození a běhání po horách. Navíc už máme děti, takže jsme rádi, když je můžeme vytáhnout ven a aplikace nám díky fotkám poradí, kde je třeba skalní vyhlídka nebo rozhledna.

Zážitků s Horobraním máme hromadu. Nejvíc nám dělají radost osobní setkání. To takhle jdete na vrchol a potkáte člověka s čelenkou Horobraní, tak se s ním hned dáte do řeči. Také se nám podařilo zorganizovat dva srazy Horobraníků a několik jednodenních setkání v různých pohoří. Dělá nám to velkou radost se s podobně naladěnými lidmi potkávat a vykládat si zážitky z hor. Zrovna teď v dubnu plánujeme víkendový sraz v Brdech.

Vzpomenete si na nějakou historku, kterou vám vyprávěl některý z Horobraníků?

Historek je opravdu hodně, přemýšlíme dokonce, že až budeme mít nějaké kulaté výročí, že z toho snad vydáme almanach. Nejlepší historky jsou ty, kde „něco neproběhlo podle představ”. Můžou to být zarostlé vrcholy ostružiním, kde vás to svlékne skoro donaha, odložení kola pod kopcem, kde ho hledáte další dvě hodiny, nebo uvízlé boty v bahně a odchod jen s igelity na ponožkách. Dost nás také od jednoho uživatele pobavily Murphyho zákony předělané na Horobraní. První bod zněl „Vždy když se prodereš na vrchol, na který nevedla cesta, z kopce ji určitě najdeš”.

Foto: se svolením Horobraní

Jaká zpětná vazba od Horobraníků vás nejvíce těší?

Moc nás těší, když s námi táhnou za jeden provaz. Tím myslíme nejen to, že nám pomáhají budovat databázi hor a přidávají krásné fotky a popisy, ale i to, když nám třeba zrovna něco nefunguje, že nás nezavrhují. Velmi dobře chápou, že dělat takovýto ambiciózní projekt ve třech lidech je trochu sebevražda, a dost nás povzbuzují a podporují.

Jedním velkým příkladem může být to, že jsme minulý rok na podzim potřebovali nový počítač s opravdu výkonným procesorem. Nový notebook měl stát kolem 60 tisíc korun. Bez něj bychom nebyli schopni přidávat do databáze další země, protože by to ten původní jednoduše nezvládl. A tak nás napadlo vyhlásit vánoční sbírku. Byli jsme nervózní, jestli se do Štědrého dne stihnou ty finance vybrat, ale naši Horobraníci nám udělali Vánoce už 3. listopadu. Cílová částka se vybrala za necelých 24 hodin.

Na co se uživatelé aplikace Horobraní mohou těšit do budoucna?

Díky tomu, že teď máme výkonný notebook, můžeme plnit náš slib a postupně přidávat do mapy Horobraní většinu států Evropy. Začali jsme už v prosinci, kdy přibylo Rakousko a Lichtenštejnsko. V lednu to byla Německo a v únoru Itálie a Španělsko. Do prázdnin chceme přidat oblíbené destinace na letní dovolenou, jako je Slovinsko a Chorvatsko. Letošní novinky se ale nebudou týkat jen nových zemí, ale i nových funkcí. Chceme vylepšit webový profil Horobraníka, přidat statistiky, udělat společný kalendář akcí a začít oceňovat virtuálními odznáčky. V nejbližší době se nejvíc těšíme na dubnový sraz v Brdech, kam jsou zváni všichni nadšení Horobraníci.

Medailonek

Horobraní je autorský projekt tří členů spolku Sehraní, který vznikl v březnu 2019. Základem je geolokační mobilní aplikace, která slouží jako hlavní nástroj pro vyhledávání a ukládání návštěv českých i zahraničních vrcholů. Vedle toho existuje web Horobraní, který obsahuje turistické informace, galerii tisíců autentických fotografií a nabízí mnoho pokročilých funkcí pro komunikaci, plánování výletů a sdílení zážitků. Tým Horobraní pořádá různé srazy, výlety a každý rok vyhlašuje turistické výzvy, které podporuje řada českých outdoorových značek. V roce 2022 se Horobraní rozšířilo do zahraničí, kde využívá mezinárodní název Hory.app.

Autorský článek Anety Šmejcové

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…