Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hmyz má být potravinou budoucnosti. V čem tkví jeho výjimečnost?

Ilustrační foto: Depositphotos

Jedinečné výživové hodnoty i udržitelnost chovu stojí za obrovským potenciálem jedlého hmyzu v potravinářském průmyslu. Kromě exotických ochutnávek si dnes lidé mohou hmyzí bílkovinu zakoupit třeba ve formě prášku, tedy takzvané hmyzí mouky.

Prášek lze zakomponovat do pečiva, těstovin i mnoha dalších pokrmů a zvýšit tak jejich nutriční hodnotu. Od běžné mouky je prášek prakticky nerozeznatelný. Jedlý hmyz však oproti obilovinám obsahuje vysoké množství bílkovin, tuků, vlákniny, ale i některých vitamínů a minerálů. Jeho produkce je navíc udržitelnější než chov hospodářských zvířat, zejména díky několikanásobně nižší spotřebě vody, krmiva i potřebného prostoru stejně jako výrazně nižší produkci skleníkových plynů.

Mouka vyrobená z rozemletého hmyzu je snadno zaměnitelná s běžnou moukou, nabízí však výrazně více nutričních hodnot. Foto: se svolením ENTOWAY

Běžné zdroje výživy při rostoucí populaci není možné udržet donekonečna. Hmyz je kvalitním zdrojem živin a tvoří součást lidské stravy už od nepaměti. V našich končinách však bohužel není moc populární,“ uvedl Martin Masár, zakladatel firmy ENTOWAY zabývající se produkcí hmyzího prášku a výzkumem jedlého hmyzu. Mezi jedlé druhy hmyzu schválené Evropskou unií patří cvrček domácí, larvy potemníka stájového, cvrček krátkokřídlý, saranče stěhovavá či larvy potemníka moučného. „Do budoucna budou pro potravinářský průmysl zajímavé i proteinové a tukové koncentráty získané z hmyzu,“ doplnil Masár.

Související články

Zaručeně zlepší den

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Infekce Helicobacter pylori u dětí: Diagnóza a léčba

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…