Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fotograf půjčuje zrcadlovku cizím lidem, experiment se daří

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: web Fotograf bez talentu

Umělec známý pod jménem Fotograf bez talentu udělal loni zajímavý sociální experiment. Mezi lidi poslal svůj vlastní fotoaparát s výzvou, aby ho používali a po měsíci předali někomu dalšímu. S důvěrou, že si ho nikdo z nich nerozhodne prostě nechat. A povedlo se.

Fotograf vybral první osobu mezi fanoušky na svém facebooku, dočasní majitelé fotoaparátu poté postupovali podobně. Hra neměla žádná pravidla, pouze přání směřovaná od fotografa k uživatelům. Přál si především, aby lidé s foťákem hodně fotili, některou z fotek mu zaslali, a po měsíci darovali zrcadlovku dál.

Autor nápadu zdůrazňuje, že v projektu jde o mnohem víc, než jen o foťák. „Nabízím možnost zcela nečekaně obdarovat někoho cizího, koho neznáte, a udělat mu tak radost. Věnovat mu foťák a s ním opět tu neuvěřitelnou možnost poslat ho dál,“ vysvětluje na svém webu. Zmiňuje také, že účast v projektu je příležitost dívat se na svět pozorněji či experimentovat s prověřenou technikou.

4-11

Celoroční projekt proběhl na jedničku a zrcadlovka v hodnotě 30 tisíc korun postupně vystřídala 12 majitelů. Za každým z nich se skrývá zajímavý příběh i originální pořízené fotografie. Například Helenu zastihla zpráva o tom, že bude další dočasnou majitelkou fotoaparátu, ve slabé chvilce a v ne úplně veselém období. Nakonec objektivem zachytila i jeden z důležitých životních momentů v počátcích svého těhotenství.

Po 12 měsících byl projekt úspěšně ukončen. Putovní fotoaparát se posléze vydražil a autor pořídil za obdrženou částku 151 nocí v teple pro lidi bez domova v rámci projektu Nocleženka. S ohledem na úspěch experimentu ho Fotograf bez talentu letos zopakuje, a to ještě ve větším měřítku. Tentokrát pošle do světa díky sponzorovi hned 5 úplně nových fotoaparátů.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.