Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fotograf půjčuje zrcadlovku cizím lidem, experiment se daří

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: web Fotograf bez talentu

Umělec známý pod jménem Fotograf bez talentu udělal loni zajímavý sociální experiment. Mezi lidi poslal svůj vlastní fotoaparát s výzvou, aby ho používali a po měsíci předali někomu dalšímu. S důvěrou, že si ho nikdo z nich nerozhodne prostě nechat. A povedlo se.

Fotograf vybral první osobu mezi fanoušky na svém facebooku, dočasní majitelé fotoaparátu poté postupovali podobně. Hra neměla žádná pravidla, pouze přání směřovaná od fotografa k uživatelům. Přál si především, aby lidé s foťákem hodně fotili, některou z fotek mu zaslali, a po měsíci darovali zrcadlovku dál.

Autor nápadu zdůrazňuje, že v projektu jde o mnohem víc, než jen o foťák. „Nabízím možnost zcela nečekaně obdarovat někoho cizího, koho neznáte, a udělat mu tak radost. Věnovat mu foťák a s ním opět tu neuvěřitelnou možnost poslat ho dál,“ vysvětluje na svém webu. Zmiňuje také, že účast v projektu je příležitost dívat se na svět pozorněji či experimentovat s prověřenou technikou.

4-11

Celoroční projekt proběhl na jedničku a zrcadlovka v hodnotě 30 tisíc korun postupně vystřídala 12 majitelů. Za každým z nich se skrývá zajímavý příběh i originální pořízené fotografie. Například Helenu zastihla zpráva o tom, že bude další dočasnou majitelkou fotoaparátu, ve slabé chvilce a v ne úplně veselém období. Nakonec objektivem zachytila i jeden z důležitých životních momentů v počátcích svého těhotenství.

Po 12 měsících byl projekt úspěšně ukončen. Putovní fotoaparát se posléze vydražil a autor pořídil za obdrženou částku 151 nocí v teple pro lidi bez domova v rámci projektu Nocleženka. S ohledem na úspěch experimentu ho Fotograf bez talentu letos zopakuje, a to ještě ve větším měřítku. Tentokrát pošle do světa díky sponzorovi hned 5 úplně nových fotoaparátů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.