Facebook nasadil kontrolory do boje s dezinformacemi

Zdroj fotografie: pexels.com
SpolečnostZ domova 2 minuty radosti

Facebook v Česku a na Slovensku nově prověřuje pravdivost zpráv, které se na něm objevují. Na ověřování informací sociální síť spolupracuje s nezávislými kontrolory třetích stran z celého světa, takzvanými fact-checkery. Pro naši lokalitu se tímto certifikovaným hodnotitelem stala tisková agentura Agence France Presse (AFP).

Princip je jednoduchý: pokud fact-checker při manuální kontrole vyhodnotí zprávu jako nepravdivou, Facebook ji začne v News Feedu zobrazovat níže, čímž výrazně sníží její dosah. Stránky a domény, které budou opakovaně šířit nepravdivé zprávy, kromě menšího zásahu přijdou o schopnost monetizace a inzerování. Pokud se uživateli zobrazí zpráva, která bude označena jako nepravdivá, Facebook jej na to upozorní, nicméně možnost obsah šířit dál nebude dotčena.

Česko se tak stalo součástí celosvětového programu největší sociální sítě, který si klade za cíl bojovat s dezinformacemi. Facebook uvádí, že na tomto projektu spolupracuje s více než padesáti partnery, kteří po celém světě ověřují obsah ve více než čtyřiceti jazycích.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec