Evropané se dočkali svého prvenství. Při první evropské misi odstartovala v polovině října z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) raketa Ariane 5 se dvěma satelity, evropským a japonským. Ty se budou přemisťovat k Merkuru nejméně sedm let. Cílem je odhalení co nejvíce tajemství první planety naší sluneční soustavy.
Evropská sonda s názvem Mercury Planetary Orbiter bude kroužit okolo planety Merkur. Cesta k oběžné dráze bude však náročná – nejprve musí sonda překonat několik meziplanetárních přeletů. Ke svému přemístění využije slunečního a elektrického pohonu, dále také gravitačního praku Země, Venuše a Merkuru.
Začátkem října 2021 má poprvé proletět kolem Merkuru. Na oběžnou dráhu se však sondy dostanou až v prosinci roku 2025. Výzkum se zaměří na zmapování povrchu planety. Cílem evropské sondy je vyhledávat vodní led v kráterech, japonská sonda se zaměří na průzkum magnetického pole planety.
Zdroj: novinky.cz, cosmos.esa.int
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…