Evropané se dočkali svého prvenství. Při první evropské misi odstartovala v polovině října z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) raketa Ariane 5 se dvěma satelity, evropským a japonským. Ty se budou přemisťovat k Merkuru nejméně sedm let. Cílem je odhalení co nejvíce tajemství první planety naší sluneční soustavy.
Evropská sonda s názvem Mercury Planetary Orbiter bude kroužit okolo planety Merkur. Cesta k oběžné dráze bude však náročná – nejprve musí sonda překonat několik meziplanetárních přeletů. Ke svému přemístění využije slunečního a elektrického pohonu, dále také gravitačního praku Země, Venuše a Merkuru.
Začátkem října 2021 má poprvé proletět kolem Merkuru. Na oběžnou dráhu se však sondy dostanou až v prosinci roku 2025. Výzkum se zaměří na zmapování povrchu planety. Cílem evropské sondy je vyhledávat vodní led v kráterech, japonská sonda se zaměří na průzkum magnetického pole planety.
Zdroj: novinky.cz, cosmos.esa.int
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…