O Jupiteru jsme nějaký ten pátek nepsali. To se nyní mění, protože se výzkumníkům podařilo odhalit přítomnost oxidu uhličitého právě na jednom z měsíců planety Jupiter. To podle nich dokazuje, že se pod jeho ledovým povrchem ukrývá oceán, možný zdroj života, informoval server České noviny.
Zjištění provedli američtí vědci s pomocí výkonného teleskopu Jamese Webba. Použili při tom jeho infračervené vidění, aby zmapovali povrch měsíce Europa. Největší koncentrace oxidu uhličitého výzkumníci objevili v oblasti široké přibližně 1 800 kilometrů, která se ukrývá pod povrchem plným vyvýšenin a propadlin. To podle nich vylučuje možnost jiného vysvětlení přítomnosti CO2, například z meteoritů. Jedna z tezí hovoří o tom, že by oceán pod ledovým povrchem mohl být teplý a tím způsobovat zmíněné nepravidelnosti terénu.
Vědci jsou již delší dobu přesvědčeni, že Europa a další dva ledové měsíce na oběžné dráze největší planety sluneční soustavy – Callisto a obrovský Ganymedes – obsahují vodu. Potvrzená tato informace však zatím není. Mimo jiné jde o jeden z důvodů, proč letos Evropská vesmírná agentura (ESA) vyslala k planetě svou první misi v podobě sondy Juice. Na místo by měla dorazit za osm let.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…