Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dva studenti z Liberce vyvíjejí na Harvardu umělou ledvinu

Zdroj fotografie: tuni.tul.cz

Z Liberce na Harvard. Dva doktorandi z katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů TUL se nebáli oslovit vědecké špičky a stali se na půl roku členy výzkumného týmu. Ten na Wyssově institutu při Harvardově univerzitě vyvíjí umělou ledvinu. Jeden z nejčastěji transplantovaných orgánů vytváří na systému tzv. „origami organs“.

Nejprve se z nanovlákenných membrán vytvoří základní matrice o velké ploše, poté se po vzoru tradiční japonské techniky poskládá do co možná nejmenšího objemu – odtud název „origami orgán“. Umělá ledvina díky tomu získává dostatečně velkou aktivní buněčnou plochu schopnou účinně filtrovat nečistoty, přitom se však složí do malého kompaktního tvaru.

„Velmi jemná struktura skládaných nanomembrán by měla v ideálním případě prorůst ledvinovými buňkami. Pak bude origami orgán plnit stejnou funkci jako klasická ledvina – filtrovat z krevního oběhu člověka nečistoty a škodlivé látky a odvádět je jako moč,“ vysvětluje jeden ze studentů Jakub Erben. Matrice, která zprvu slouží jako „lešení“ pro růst ledvinových buněk, je z biodegradabilního materiálu, po čase se vstřebá a zůstanou jen buňky obklopené mezibuněčnou hmotou – ledvina.

Markéta Klíčová a Jakub Erben jsou prvními českými studenty na tomto institutu. „Sepsali jsme průvodní dopisy, přiložili životopisy, reference a rozhodli se oslovit rovnou špičky v oboru. Prostě jsme to zkusili. Kontaktovali jsme vybrané laboratoře na MIT, Stanfordu i Harvardu,“ popisuje cestu k Harvardu Jakub Erben. Cestu a pobyt v Bostonu uhradí mladým doktorandům domovská fakulta. „Mají jedinečnou příležitost. Ke stáži v prestižním institutu při Harvardově univerzitě se dopracovali sami svou pílí a odhodláním, musíme je podpořit, zaslouží si to. Jsme na naše doktorandy hrdí,“ dodává k tomu děkanka Fakulty textilní TUL Jana Drašarová.

Zdroj: tuni.tul.cz, Radek Pirkl

Související články

Zaručeně zlepší den

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Vědci přišli na nový způsob tlumení bolesti. Je jím poslech dojemné hudby

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…