Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dárce orgánů může zachránit až deset životů

Ilustrační foto: Pexels

Dárcovství orgánů v dnešní době zachraňuje mnoho životů. Jeden dárce totiž pomůže průměrně třem až čtyřem pacientům. Číslo může být i vyšší, zásadní roli hraje koordinace odběru, informovaly České noviny.

„Průměrný počet se pohybuje mezi třemi či čtyřmi orgány od jednoho dárce. Protože dárců je nedostatek, museli jsme významně snížit i indikační kritéria, například není horní věková hranice,“ popsala transplantační koordinátorka Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Eva Pokorná s tím, že ne všichni dárci jsou vhodní k odběru všech orgánů. Právě v IKEMu transplantují ledviny, srdce, slinivku, játra, tenké střevo, dělohu nebo kombinaci několika orgánů. V FN Motol se transplantují plíce, přičemž transplantacím se věnují také fakultní nemocnice v Brně, Plzni, Ostravě, Olomouci či Hradci Králové. Vedle celých orgánů je možné transplantovat i tkáně či buňky, v IKEM například vkládají buňky slinivky do jater pacienta nebo využívají cévy. Ve světě se transplantují také například končetiny, český plastický chirurg Bohdan Pomahač v USA úspěšně transplantoval obličej, testují se také orgány od zvířat.

Zcela zásadní je pro úspěch transplantací funkce koordinátora. Jemu mohou nemocnice kdykoliv zavolat s nabídkou orgánů. V ČR bylo v roce 2022 transplantováno 867 orgánů, z toho 528 v IKEM. Zemřelých dárců orgánů, které transplantovali v IKEM, bylo 162. Nejčastěji se transplantují ledviny, vedle zemřelých dárců je jako párový orgán darují také živí lidé. Na čekací listině na nové orgány je v současné době asi 1 100 lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…