Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dům postavený za pár hodin. V USA je na prodej první dům z 3D tiskárny

V Americe se prodává první vytištěný dům. Zdroj fotografie: sq4d.com

Vysoké náklady, špatné shánění řemeslníků a měsíce čekání. Přesně to většinou provází stavbu domu. Americká firma SQ4D ale přináší revoluční řešení. Plně funkční dům je schopna vytisknout za několik hodin. První z takto vytištěných domů je nyní na prodej v americkém státě New York. Výrazně rychlejší, levnější a ekologičtější varianta stavby by mohla pomoci s bytovou krizí i při řešení následků přírodních katastrof.

O využití 3D tisku ve zdravotnictví nebo výrobě jste už asi slyšeli. S nápadem vytisknout celý dům patří ale firma SQ4D k průkopníkům. Ke stavbě využívá unikátní systém Autonomous Robotic Construction System (ARCS), který roboticky vrství beton a staví základy, vnější i vnitřní stěny i inženýrské sítě. To vše během několika hodin. K obsluze digitálně řízeného procesu stačí tři lidé, výrazně se tak sníží náklady na dělníky, čas strávený na stavbě i nebezpečí pracovních úrazů. Také ekologická stopa stavby domu je díky nové technologii minimální. Podle provozního ředitele společnosti SQ4D Kirka Andersena je nová metoda budoucností stavebnictví. Technologii jde podle něj využít také k řešení problému bezdomovectví nebo rychlé a šetrné náhradě škod po přírodních katastrofách.

Zájemci, kteří si chtějí první oficiálně schválený dům z 3D tiskárny prohlédnout nebo dokonce koupit, mají šanci. K dispozici je za 299 tisíc dolarů (přibližně 6,5 milionu korun), což je o zhruba 100 tisíc dolarů méně, než je průměrná katalogová cena domů v sousedství. Firma tak dokazuje, že využití tiskáren výrazně snižuje náklady na stavbu domu. Dům má přibližně 170 metrů čtverečních, disponuje 3 ložnicemi a 2 koupelnami. Společnost garantuje jeho kvalitu a odolnost, nový majitel získá na stavbu dokonce padesátiletou záruku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Negrelliho viadukt ožije kavárnami, kulturou i sídly startupů. První oblouk otevře v říjnu

Gaming Heroes zapojují do herního vývoje handicapované. Nevýhodu proměňují v superschopnost

Milionářem může být téměř každý: Kudy vede cesta k finanční nezávislosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…