Transplantace může zachránit život, ale i pocit důstojnosti a sebevědomí. Nyní pomohla dvacetileté ženě, která se narodila s malým a deformovaným pravým uchem – obdržela 3D tištěný ušní implantát vyrobený z jejích vlastních buněk. Informoval o tom web Radio Wave.
Ucho se lékařům podařilo transplantovat již v březnu. U orgánu se přitom bude dál vyvíjet chrupavčitá tkáň, díky čemuž by měl vypadat přirozeně. Protože buňky pocházejí z pacientčiny vlastní tkáně, je jen malá šance, že tělo implantát odmítne. U první klinické studie tohoto druhu se tedy očekává úspěch. Využití 3D technologie v lékařství přitom představuje obrovský pokrok v oblasti tkáňového inženýrství. Odborníci na něm pracovali sedm let.
Vědci také vyvíjí techniky, jak prodloužit životnost dárcovských orgánů, aby nepřišly nazmar. Švýcarští lékaři minulý týden oznámili, že pacient, který dostal tři dny uchovávaná lidská játra, je i o rok později zdravý. Uvidíme tedy, jaké pokroky ještě věda na tomto poli udělá.
Zdroj: Radio Wave, The New York Times
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…