Transplantace může zachránit život, ale i pocit důstojnosti a sebevědomí. Nyní pomohla dvacetileté ženě, která se narodila s malým a deformovaným pravým uchem – obdržela 3D tištěný ušní implantát vyrobený z jejích vlastních buněk. Informoval o tom web Radio Wave.
Ucho se lékařům podařilo transplantovat již v březnu. U orgánu se přitom bude dál vyvíjet chrupavčitá tkáň, díky čemuž by měl vypadat přirozeně. Protože buňky pocházejí z pacientčiny vlastní tkáně, je jen malá šance, že tělo implantát odmítne. U první klinické studie tohoto druhu se tedy očekává úspěch. Využití 3D technologie v lékařství přitom představuje obrovský pokrok v oblasti tkáňového inženýrství. Odborníci na něm pracovali sedm let.
Vědci také vyvíjí techniky, jak prodloužit životnost dárcovských orgánů, aby nepřišly nazmar. Švýcarští lékaři minulý týden oznámili, že pacient, který dostal tři dny uchovávaná lidská játra, je i o rok později zdravý. Uvidíme tedy, jaké pokroky ještě věda na tomto poli udělá.
Zdroj: Radio Wave, The New York Times
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…