Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři oslavili svůj mezinárodní den ve společnosti technologií

Ilustrační foto: freepik

Dechovka, chlebíčky a karty? Kdepak, dnešní senioři rozhodně nepatří do starého železa. Stále více se totiž kamarádí s moderními technologiemi. Důkazem je oslava Mezinárodního dne seniorů, kterou připravila organizace Právě teď! o.p.s. v Praze. O oslavy zasvěcené 3D tisku, PC programům nebo kybernetické bezpečnosti byl mezi seniory velký zájem.

Mezinárodní den seniorů se každoročně slaví první říjnový den. Organizace Právě teď! o.p.s., která se dlouhodobě věnuje výuce práce na PC a obsluhy mobilních telefonů, ale i osvětě v oblasti dezinformací, se ho rozhodla pojmout jako „Snídani šampionů“. Na té měli senioři možnost se nejen společně potkat, ale i se poradit ohledně svých mobilních zařízení nebo si vyzkoušet trénink paměti pomocí počítačového programu.

Foto: Právě teď! o.p.s

Zlatým hřebem byla pak možnost vyzkoušet si 3D tisk, o který účastníci projevili velký zájem. „Vlastně nás zájem o možnost vyzkoušet si 3D tisk až tak nepřekvapil. Senioři jsou zvídaví, zajímá je to nejen kvůli nim samotným, ale i třeba kvůli tomu, aby se mohli pochlubit svým vnoučatům a drželi s nimi krok,“ uvádí Iveta Luxová, ředitelka organizace. Ta mimo jiné naučila v první kovidové vlně seniory používat také Zoom. K online setkáním se na podzim opět vrací. Starší lidé totiž oceňují, že se k nim mohou připojit odkudkoliv.

To dokazuje, že technická zdatnost lidí v důchodovém věku rok od roku stoupá. „Co seniorům dělá spíš problém, je orientace ve velkém množství informací, neuvědomují si bezpečnostní rizika. Často např. netuší, jak snadné je v dnešní době vytvořit dezinformaci web, e-mail či post na sociálních sítích, kde se také už poměrně běžně pohybují a kde bohužel vnímám i jejich určitou radikalizaci. Proto se snažíme seniory školit, snažíme se jim vysvětlovat, jak tyto věci fungují, jak fungují algoritmy, kde ověřovat informace atp.“ doplňuje Hana Čepová, expertka na vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…