Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dovolená může prodlužovat život, zjistili finští vědci

Zdroj fotografie: Pixabay

O pozitivních dopadech dovolené na lidskou psychiku i zdraví nemůže být pochyb. Ke známým benefitům pracovního volna spjatého s odpočinkem se nyní zařadilo i prodloužení života.

Zjištění vyplývá ze čtyřicet let trvajícího výzkumu zaměřeného na riziko kardiovaskulárních onemocnění v souvislosti s životním stylem. Až v jeho průběhu se pozornost výzkumníků stočila právě k dovolené. Ti zpětně zkoumali množství práce, spánku a volna u více než 1200 mužských respondentů. Rozděleni byli do dvou skupin, z nichž jedna byla intervenční a pravidelně dostávala doporučení, aby cvičili, jedli zdravě či přestali kouřit.

V intervenční skupině měli muži o 37 procent větší riziko úmrtí, pokud měli daný rok méně než tři týdny volna. „Škoda způsobená intenzivním životním režimem se koncentrovala ve skupině mužů s kratší dovolenou. V naší studii pracovali muži s kratší dovolenou víc a spali méně. Takovýto stresující životní styl mohl přebít i výhody intervence,“ vysvětlil profesor Timo Sandberg z helsinské univerzity.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.