Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Pocity lásky nejsou důležité jen pro ty nejmenší, což už je známý fakt, ale i pro starší děti. Umožňují nám vyrůst ve zdravé dospělé, kteří mají dostatek sebevědomí, odvahy a chuti do života, uvedl server Earth.

Odborníci provedli studii, ve které zjistili, že dospívající, kteří jsou optimističtí, sebevědomí, zažívají pocity štěstí, sounáležitosti a lásky, mají větší pravděpodobnost, že budou mít mezi 20 a 30 lety lepší kardiometabolické zdraví než náctiletí, kterým tyto emoce chybí. „Tato práce naznačuje, že včasná investice do duševního zdraví mládeže může být pro zdraví mladých lidí zásadní,“ uvedla hlavní autorka studie Farah Qureshi, odborná asistentka sociální epidemiologie na Hopkins Bloomberg School of Public Health

Vědci zkoumali údaje týkající se zdraví a pohody od téměř tři a půl tisíce amerických teenagerů od roku 1994 do roku 2018. Pomocí odpovědí z doby, kdy byli účastníci teenageři, vědci identifikovali pět aspektů duševního zdraví souvisejících s lepším kardiometabolickým zdravím: optimismus, štěstí, sebevědomí, sounáležitost a pocit, že jsou milováni. Kromě toho odborníci do výzkumu zahrnuli zdravotní hlediska související s kardiometabolickým zdravím, která se podařilo shromáždit ve věku 20 až 30 let, jako je hladina cukru v krvi nebo míra zánětu v těle. Analýza následně odhalila, že dospívající se čtyřmi až pěti pozitivními aspekty duševního zdraví měli o 69 procent vyšší pravděpodobnost, že si udrží dobré výsledky kardiometabolického zdraví jako mladí dospělí, přičemž dosažení každého dalšího aspektu zvyšuje tuto pravděpodobnost o 12 procent.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a JAHA

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…