Celkem 316 autobusových zastávek v nizozemském Utrechtu má rostlinami osázenou střechu. A ne ani tak proto, že by loukou zastřešené zastávky vypadaly uprostřed města poeticky. Hlavním důvodem je totiž ekologie.
Zelené střechy autobusových zastávek poskytují v létě příjemně chladné útočiště nejen cestujícím. Zachycují také prach, zadržují dešťovou vodu a díky lákání včel přispívají k městské biodiverzitě. O údržbu se starají městští pracovníci využívající elektrická vozidla. Zastávky doplňují bambusové lavičky a LED světla pro noční svícení.
Aby byl Utrecht k životnímu prostředí ještě ohleduplnější, začal pro hromadnou dopravu částečně využívat elektrické autobusy. Do roku 2028 si navíc klade za cíl využívat pouze bezemisní autobusy. Bez zajímavosti není také systém odměňování místních řidičů, jenž oceňuje ty z nich, kteří řídí zvlášť efektivně či bezpečně.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…