Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Doprava v Utrechtu je zelená od autobusů až po zastávky

Zdroj fotografie: provincie-utrecht.nl

Celkem 316 autobusových zastávek v nizozemském Utrechtu má rostlinami osázenou střechu. A ne ani tak proto, že by loukou zastřešené zastávky vypadaly uprostřed města poeticky. Hlavním důvodem je totiž ekologie.

Zelené střechy autobusových zastávek poskytují v létě příjemně chladné útočiště nejen cestujícím. Zachycují také prach, zadržují dešťovou vodu a díky lákání včel přispívají k městské biodiverzitě. O údržbu se starají městští pracovníci využívající elektrická vozidla. Zastávky doplňují bambusové lavičky a LED světla pro noční svícení.

Aby byl Utrecht k životnímu prostředí ještě ohleduplnější, začal pro hromadnou dopravu částečně využívat elektrické autobusy. Do roku 2028 si navíc klade za cíl využívat pouze bezemisní autobusy. Bez zajímavosti není také systém odměňování místních řidičů, jenž oceňuje ty z nich, kteří řídí zvlášť efektivně či bezpečně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…