Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Doma jako v kanceláři. Vyzkoušejte 5 osvědčených tipů pro efektivnější home office

Ilustrační foto: Unsplash

Přestože většině lidí podle průzkumů home office spíše vyhovuje, jsou i tací, kteří si na něj ani po roce nezvykli. Jste mezi nimi? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům, které vám pomohou produktivity na domácím pracovišti konečně dosáhnout.

Dodržujte svůj běžný režim a návyky

Pravidelný režim je důležitý a pocit, že jste na pracovišti, i když ne tak docela, může být pro výkon zásadní. Začínejte proto svůj den tak, jak jste (byli) zvyklí, a nevynechávejte některé činnosti jen proto, že pracujete z domova. Snídejte, nesedejte k počítači v pyžamu ani s nevyčištěnými zuby. Pokud jste chodili do zaměstnání pěšky nebo jezdili na kole, běžte se ráno na chvilku projít či projet i tak. Snažte se maximálně dodržet svou běžnou pracovní dobu.

Dělejte si přestávky

V kanceláři je běžné se od pracovního stolu občas zvednout – trochu se protáhnout, udělat si kávu, poklábosit s kolegy. Totéž aplikujte i doma. Dokonce můžete být i vynalézavější – místo pár kroků do kuchyňky si klidně zacvičte nebo se projděte na čerstvém vzduchu. Zavolejte při tom někomu z přátel nebo rodiny a zpět za počítač usedněte s miskou zeleniny či oblíbeným nápojem.

Nenechte se rušit

Některé rušivé elementy nelze odfiltrovat, ale jiné ovlivnit můžete. I díky nastaveným přestávkám předejdete nutkání od práce odbíhat k jiným činnostem. Pokud ale přesto máte tyto tendence, nápomocné jsou různé aplikace a nástroje. Nechte si stopovat dobu věnovanou výhradně práci, nastavte si omezení času v aplikacích sociálních sítí, vypněte si upozornění na nový e-mail nebo snižte jeho frekvenci. Anebo si jednoduše nechejte mobil (pokud ho k práci nepotřebujete) v jiné místnosti.

Pracovní prostředí by mělo být harmonické a nerušivé. Ilustrační foto: Unsplash

Simulujte své běžné pracovní prostředí

Pokud vám práce z domova nevyhovuje tolik jako na pracovišti, zkuste si vytvořit prostředí, které se vašim zvyklostem co nejvíc přiblíží. Klíčovou roli mohou hrát i na první pohled drobné věci jako vůně nebo zvuky. Právě se zvukovou kulisou může pomoct několik šikovných nástrojů. Například v aplikaci Noisli si můžete pustit různé zvuky a ruchy. Zvlášť žádaná je zvuková stopa kavárny, ale třeba zjistíte, že se vám ještě lépe pracuje při dešti nebo bouřce. A nemusíte přitom čekat, až zaprší.

Velmi zdařilou iluzi kancelářského ruchu si můžete pustit i na stránce I miss the office. A pokud chcete nakopnout hudbou, nemůžeme nedoporučit náš pozitivní playlist.

Dobře seďte i sviťte

Stůl, židle, světlo. Klíčová trojice pro příjemné pracovní prostředí a s tím spojenou efektivitu. Na stole mějte jen nezbytné věci, nic by vám tam nemělo překážet nebo vás rušit v soustředění. Židle ať je především kvalitní a pohodlná, na práci v pololehu z postele zapomeňte. Naopak zapomínat byste neměli na dobré světlo – v maximální možné míře se spolehněte na to přirozené zvenčí a doplňte ho umělým osvětlením s nastavitelnou teplotou světla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…