Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Doma jako v kanceláři. Vyzkoušejte 5 osvědčených tipů pro efektivnější home office

Ilustrační foto: Unsplash

Přestože většině lidí podle průzkumů home office spíše vyhovuje, jsou i tací, kteří si na něj ani po roce nezvykli. Jste mezi nimi? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům, které vám pomohou produktivity na domácím pracovišti konečně dosáhnout.

Dodržujte svůj běžný režim a návyky

Pravidelný režim je důležitý a pocit, že jste na pracovišti, i když ne tak docela, může být pro výkon zásadní. Začínejte proto svůj den tak, jak jste (byli) zvyklí, a nevynechávejte některé činnosti jen proto, že pracujete z domova. Snídejte, nesedejte k počítači v pyžamu ani s nevyčištěnými zuby. Pokud jste chodili do zaměstnání pěšky nebo jezdili na kole, běžte se ráno na chvilku projít či projet i tak. Snažte se maximálně dodržet svou běžnou pracovní dobu.

Dělejte si přestávky

V kanceláři je běžné se od pracovního stolu občas zvednout – trochu se protáhnout, udělat si kávu, poklábosit s kolegy. Totéž aplikujte i doma. Dokonce můžete být i vynalézavější – místo pár kroků do kuchyňky si klidně zacvičte nebo se projděte na čerstvém vzduchu. Zavolejte při tom někomu z přátel nebo rodiny a zpět za počítač usedněte s miskou zeleniny či oblíbeným nápojem.

Nenechte se rušit

Některé rušivé elementy nelze odfiltrovat, ale jiné ovlivnit můžete. I díky nastaveným přestávkám předejdete nutkání od práce odbíhat k jiným činnostem. Pokud ale přesto máte tyto tendence, nápomocné jsou různé aplikace a nástroje. Nechte si stopovat dobu věnovanou výhradně práci, nastavte si omezení času v aplikacích sociálních sítí, vypněte si upozornění na nový e-mail nebo snižte jeho frekvenci. Anebo si jednoduše nechejte mobil (pokud ho k práci nepotřebujete) v jiné místnosti.

Pracovní prostředí by mělo být harmonické a nerušivé. Ilustrační foto: Unsplash

Simulujte své běžné pracovní prostředí

Pokud vám práce z domova nevyhovuje tolik jako na pracovišti, zkuste si vytvořit prostředí, které se vašim zvyklostem co nejvíc přiblíží. Klíčovou roli mohou hrát i na první pohled drobné věci jako vůně nebo zvuky. Právě se zvukovou kulisou může pomoct několik šikovných nástrojů. Například v aplikaci Noisli si můžete pustit různé zvuky a ruchy. Zvlášť žádaná je zvuková stopa kavárny, ale třeba zjistíte, že se vám ještě lépe pracuje při dešti nebo bouřce. A nemusíte přitom čekat, až zaprší.

Velmi zdařilou iluzi kancelářského ruchu si můžete pustit i na stránce I miss the office. A pokud chcete nakopnout hudbou, nemůžeme nedoporučit náš pozitivní playlist.

Dobře seďte i sviťte

Stůl, židle, světlo. Klíčová trojice pro příjemné pracovní prostředí a s tím spojenou efektivitu. Na stole mějte jen nezbytné věci, nic by vám tam nemělo překážet nebo vás rušit v soustředění. Židle ať je především kvalitní a pohodlná, na práci v pololehu z postele zapomeňte. Naopak zapomínat byste neměli na dobré světlo – v maximální možné míře se spolehněte na to přirozené zvenčí a doplňte ho umělým osvětlením s nastavitelnou teplotou světla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

I kočky aportují. Jak si vedou oproti psům?

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…