Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Práce z domova je populární. Proč by ji měly společnosti nabízet?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

V souvislosti s pandemií covid-19 se v pracovním světě rozmohl trend práce z domu nebo hybridní práce. Jak jsme na tom nyní? O tom se rozepisuje server Euro News.

Někteří zaměstnavatelé, jako například šéf Tesly Elon Musk, stále požadují, aby se jejich zaměstnanci vraceli do kanceláře na alespoň 40 hodin týdně. Jiné společnosti, jako například Apple, stanovili pravidlo minimálně tří dnů v týdnu odpracovaných přímo ve firmě. Problém je v tom, že většina zaměstnanců se do kanceláře vrátit nechce, alespoň ne na plný úvazek, což vytváří napjaté diskuse s jejich šéfy.

Preferuji práci na dálku, říkají zaměstnanci

Přibližně jedna čtvrtina pracovníků na celém světě by podle globálního výzkumu dala výpověď nebo by si začala hledat jinou práci, pokud by jim bylo řečeno, aby docházeli na pracoviště pět dní v týdnu. Průzkum také zjistil, že pracovníci by si nechali snížit plat o 5 procent, aby mohli vykonávat práci z domu.

Výsledek vycházel z průzkumů provedených ve 27 zemích v polovině roku 2021 a na začátku roku 2022 mezi lidmi ve věku 20–59 let.

Přechod na práci na dálku dle slov vědců pracovníkům prospívá, a rovněž dodali, že většina zaměstnanců oceňuje možnost home office alespoň část týdne.

Ilustrační foto: Pixabay

Výhody flexibilní práce

Některé společnosti byly však při návratu do práce přísnější, zejména americká banka Goldman Sachs, která tento měsíc svým zaměstnancům oznámila, že ruší všechna omezení zavedená během pandemie, včetně možnosti práce z domu. Ostatní společnosti hledaly mnohem flexibilnější řešení, která umožňují částečnou možnost práce na dálku.

Například vedoucí známé firmy Salesforce France uvedla, že duševní zdraví zaměstnanců se díky hybridnímu modelu zlepšilo a produktivita vzrostla až o 16 procent. Firma zavedla přístup flex-working, což v praxi znamená, že zaměstnanci musí být v kanceláři 1–3 dny v týdnu, ale sami se mohou rozhodnout, které dny to budou. Společnost také zavedla možnost plné home office pro ty, kteří nežijí v blízkosti kanceláří a pro pozice, které nevyžadují osobní přítomnost ve firmě.

V loňském roce Salesforce dokonce zavedl komunikační platformu Slack, kterou ředitelka společnosti považuje za zásadní pojítko pro udržení otevřené komunikace zaměstnanci. Není to ale jediná výhoda Slacku. „Prostřednictvím Slacku se snadno spojíte i s lidmi, kteří jsou více introvertní, a je pro ně touto cestou snazší vyjádřit nebo sdílet své nápady a oživit tak firemní komunitu,“ dodala.

Technologie mění způsob, jakým pracujeme

S rostoucím počtem společností, které se snaží udržet a přilákat zaměstnance pomocí hybridního pracovního formátu, se komunikační technologie stávají zásadními. Nejen, že by měla být technologie vyvinuta tak, aby byly kanceláře připraveny na budoucí pandemii, klíčovým aspektem by měla být i kybernetická bezpečnost. Technologie se také mění ve prospěch větší inkluzivity práce na dálku.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…