Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Během lockdownů si spousta zaměstnanců navykla na práci z domova. Někteří lidé jsou v pohodlí domova produktivnější a v práci efektivnější. Uvolnění tvrdých opatření v některých případech vedlo k návratu do kanceláří. Ne všem to však vyhovuje. Novela zákona by měla práci z domova v některých případech usnadnit. Informoval o tom server Novinky.

Rodičům dětí mladších patnácti let, těhotným ženám či lidem dlouhodobě pečujícím o silně handicapovanou osobu by se od příštího roku měla otevřít snazší cesta k práci z domova, tedy k takzvanému home officu. Pokud o to písemně požádají, zaměstnavatel jim bude muset vyhovět. Jedinou výjimkou budou vážné provozní důvody nebo to, že tomu bude bránit povaha vykonávané práce. To se týká pracovních pozic, u jejichž vykonávání musí být člověk fyzicky přítomen na pracovišti (například prodavači nebo dělníci).

S příjemnou novinkou počítá novela zákoníku práce, kterou už poslalo ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. Zaměstnavatel nyní bude muset hradit i část nákladů, které s prací z domova souvisejí. Tyto výdaje ovšem nebudou smět být zahrnuty ve mzdě. „Dojde ke stanovení paušální částky zahrnující obvyklé náklady, například elektřinu,“ konstatoval Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Tato částka je v zákoníku stanovena na 2,80 koruny za každou započatou hodinu práce. To při 160 odpracovaných hodinách měsíčně činí 448 korun.

Zdroj: Novinky, Seznam zprávy

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…