Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Během lockdownů si spousta zaměstnanců navykla na práci z domova. Někteří lidé jsou v pohodlí domova produktivnější a v práci efektivnější. Uvolnění tvrdých opatření v některých případech vedlo k návratu do kanceláří. Ne všem to však vyhovuje. Novela zákona by měla práci z domova v některých případech usnadnit. Informoval o tom server Novinky.

Rodičům dětí mladších patnácti let, těhotným ženám či lidem dlouhodobě pečujícím o silně handicapovanou osobu by se od příštího roku měla otevřít snazší cesta k práci z domova, tedy k takzvanému home officu. Pokud o to písemně požádají, zaměstnavatel jim bude muset vyhovět. Jedinou výjimkou budou vážné provozní důvody nebo to, že tomu bude bránit povaha vykonávané práce. To se týká pracovních pozic, u jejichž vykonávání musí být člověk fyzicky přítomen na pracovišti (například prodavači nebo dělníci).

S příjemnou novinkou počítá novela zákoníku práce, kterou už poslalo ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. Zaměstnavatel nyní bude muset hradit i část nákladů, které s prací z domova souvisejí. Tyto výdaje ovšem nebudou smět být zahrnuty ve mzdě. „Dojde ke stanovení paušální částky zahrnující obvyklé náklady, například elektřinu,“ konstatoval Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Tato částka je v zákoníku stanovena na 2,80 koruny za každou započatou hodinu práce. To při 160 odpracovaných hodinách měsíčně činí 448 korun.

Zdroj: Novinky, Seznam zprávy

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…