Během lockdownů si spousta zaměstnanců navykla na práci z domova. Někteří lidé jsou v pohodlí domova produktivnější a v práci efektivnější. Uvolnění tvrdých opatření v některých případech vedlo k návratu do kanceláří. Ne všem to však vyhovuje. Novela zákona by měla práci z domova v některých případech usnadnit. Informoval o tom server Novinky.
Rodičům dětí mladších patnácti let, těhotným ženám či lidem dlouhodobě pečujícím o silně handicapovanou osobu by se od příštího roku měla otevřít snazší cesta k práci z domova, tedy k takzvanému home officu. Pokud o to písemně požádají, zaměstnavatel jim bude muset vyhovět. Jedinou výjimkou budou vážné provozní důvody nebo to, že tomu bude bránit povaha vykonávané práce. To se týká pracovních pozic, u jejichž vykonávání musí být člověk fyzicky přítomen na pracovišti (například prodavači nebo dělníci).
S příjemnou novinkou počítá novela zákoníku práce, kterou už poslalo ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. Zaměstnavatel nyní bude muset hradit i část nákladů, které s prací z domova souvisejí. Tyto výdaje ovšem nebudou smět být zahrnuty ve mzdě. „Dojde ke stanovení paušální částky zahrnující obvyklé náklady, například elektřinu,“ konstatoval Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Tato částka je v zákoníku stanovena na 2,80 koruny za každou započatou hodinu práce. To při 160 odpracovaných hodinách měsíčně činí 448 korun.
Zdroj: Novinky, Seznam zprávy
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …