Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníkům se za loňský rok podařilo zachránit 8 tun zeleniny

Většina posbíraných plodin putuje do jedné ze dvou potravinových bank, s nimiž iniciativa spolupracuje. Zdroj fotografií: Zachraň jídlo

Trochu šišaté, moc malé nebo naopak příliš velké. Takové vlastnosti stačí, aby zelenina nevyhovovala nárokům řetězců, potažmo zákazníků, a proto se nechala na poli k zaorání. Tedy pokud nezakročí dobrovolníci z iniciativy Zachraň jídlo a plodiny neposbírají.

„Podařilo se nám zachránit tuny kedlubnů, květáků, dýní, salátů, brambor, mrkví a další zeleniny, která by jinak zůstala nevyužitá, ” hodnotí loňský rok koordinátor projektu Adam Podhola. Dobrovolníci celkem za rok 2015 v rámci Paběrkování posbírali bezmála osm tun jídla.

Paběrkování je jedním z projektů iniciativy. Pod názvem se skrývá dříve běžná, ale dnes už téměř zapomenutá tradice, při níž se sbírají plodiny, které by zůstaly po sklizni na poli nebo v sadu. Tyto potraviny většinou nevyhovují z estetického hlediska, a tak putují na kompost, krmí se jimi zvířata nebo se nechají právě na poli.

Přesto jsou tyto plodiny většinou stejně chutné jako ty na oko krásnější. To iniciativa dokázala v rámci zářijového happeningu Křivá polévka, když její dobrovolníci u Národního divadla rozdali kolemjdoucím během dne dva tisíce porcí polévky uvařené převážně právě ze vzhledově nevyhovující zeleniny.

Se sběrem během osmnácti loňských výjezdů pomáhala celkem stovka dobrovolníků. „Na pole jsem vyrazila, protože věřím, že jediný způsob, jak změnit svět, je aktivně se do změny zapojit ve svém bezprostředním okolí,“ říká dobrovolnice Barbora Telátníková.

brambory ktere nesebral strojVětšina posbíraných plodin putuje do jedné ze dvou potravinových bank, s nimiž iniciativa spolupracuje. „Mnoho let jsme mohli našim klientům nabízet jen polévky v sáčku, trvanlivé potraviny a konzervy, ale čerstvá zelenina je zkrátka báječná věc. Je dobře, že neestetická zelenina nezůstane na poli jako odpad, ale potěší ty, kteří si ji z různých důvodů nemohou koupit,“ pochvaluje si ředitelka Potravinové banky Praha Věra Doušová.

Nyní by se iniciativa ráda rozšířila do dalších míst, a proto vytvořila manuál s radami pro ty, kdo by se sami chtěli do paběrkování pustit ve svém městě. „Poskytujeme ostatním naše know-how, aby se vyvarovali případných chyb a aby bylo jejich snažení co nejefektivnější, ” vysvětluje Podhola. Sami budou ve svých výjezdech pokračovat a zároveň chtějí podpořit vznik dalších dvou epicenter pro paběrkování.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.