Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci sepsali 6 kroků, jak smysluplně pomáhat ostatním

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Dobrovolnické centrum Adra Brno pomáhá lidem v izolaci, aby se necítili osamělí. Pracovníci navštěvují domácnosti i domovy důchodců a handicapovaných, aby si s lidmi popovídali, chodili s nimi na procházky nebo hráli společenské hry.

Adra Brno posílá dobrovolníky do zdravotně-sociálních zařízení i do domácností. Zdroj fotografie: Adra Brno

Na jaře centrum zajišťovalo také donášky nákupů, léků i roušek seniorům. Jeho činnost však výrazně omezuje pandemie Covid-19, a tak se dobrovolníci snaží posilovat telefonické kontakty, posílají seniorům dopisy a pohledy a vytváří křížovky a kvízy pro zpestření času stráveného v izolaci. Pro všechny, kteří chtějí pomáhat, nyní vytvořili průvodce smysluplnou pomocí potřebným.

Dlouholetá práce s dobrovolníky nás naučila, že ke smysluplné pomoci potřebujeme srdce, oči, uši, ústa, ruce i rozum. A platí to i teď – v situaci, kdy mnozí z nás hledají způsoby, jak podpořit ty nejzranitelnější,“ uvedla koordinátorka firemního dobrovolnictví a komunikace s dárci Renáta Chlebková.

Aby pomoc byla smysluplná, je důležité nepřeceňovat svoje síly. Zdroj fotografie: Adra Brno

6 kroků pro smysluplnou pomoc potřebným

  1. Pomáhejme srdcem. K rozhodnutí být tu pro druhé nás nikdo nemůže dotlačit. Musíme se rozhodnout sami, jít do toho s upřímností a celým srdcem.
  2. Mějme oči otevřené. Dívejme se kolem sebe, věnujme pozornost těm, kteří by mohli naši pomocnou ruku potřebovat. Někdy stačí jediný pohled, jindy se musíme pokusit nahlédnout pod povrch.
  3. Nastavme uši. Naslouchejme. Jen tak můžeme pomáhat efektivně a smysluplně. Skutečné potřeby se mohou od naší představy výrazně lišit, a tak než začneme cokoliv organizovat, nejprve si seniora vyslechněme. Někteří v této době nepotřebují praktickou pomoc, ale prostě někoho, kdo tu pro ně bude a vyslechne je – byť na dálku přes telefon.
  4. Zapojme ústa. Nebojme se zeptat, podporu aktivně nabízet. Nečekejme, že se potřební sami ozvou, mějme odvahu udělat první krok. Pomoc ale nikdy nevnucujme, respektujme přání seniorů.
  5. Přiložme ruku k dílu. I zdánlivě nenápadný dobrý skutek se počítá. Přinést malý nákup, balíček roušek, zajít s receptem do lékárny. Ne nadarmo se říká, že bez drobných kapek by neexistoval oceán.
  6. …a to všechno s rozumem! Hlídejme si své hranice, pečujme o sebe. Stále mějme na paměti, že neběžíme sprint, ale maraton. Není naším úkolem se vysílit hned na začátku. Smysluplná pomoc by měla být systematická, udržitelná, naplňující pro obě strany.

Související články

Inspirace

Projekt Návštěvy potmě propojuje světy nevidomých a seniorů

Inspirace

Jak na ulici pomoci nevidomému? Poradí videospoty

Společnost

Iniciativa Lepší svět podpoří české neziskovky v boji s pandemií koronaviru

Společnost

Od června připravuje vedení Brna novou službu pro seniory

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…