Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy z říše stromů: Oslava obnovy, výsadba třešní a unikátní mapy. Říjen přinesl spoustu dobra

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

České zeleni se daří. Chceme se s vámi o novinky z našich luhů a hájů podělit, a proto přinášíme výběr nejzajímavějších zpráv, které se v posledním měsíci v této oblasti udály.

Stovky lidí dýchají za stromy

Osud dřevin není řadě lidí v Česku lhostejný. Svědčí o tom účast několika stovek lidí na akci Den za obnovu lesa v Novém Žďáru u Aše. Tato prezentační a vzdělávací akce, kterou pořádají Lesy ČR, se odehrává ve všech krajích České republiky. 

Zájemci se na akci mohou zábavnou formou seznámit s lesním hospodařením. U Nového Žďáru lesníci připravili pro návštěvníky celou naučnou stezku, na které se mohli seznámit s houbami, které v okolí rostou, s měřením stromů, mohli sledovat i lesní práce prováděné koňmi, stánky se věnovaly péči o návrat vody do lesů nebo ochraně lesní zvěře. Na konci trasy pak lidé mohli vlastnoručně zasadit stromek do lesní školky. Kromě tradičních smrků byly k dispozici i modříny, borovice, duby nebo i méně obvyklé třešně.

V boji s kůrovcem pomůžou nové mapy lesů

Vydat se na stopu historie českých lesů nebylo nikdy jednodušší. Čeští vědci za tímto účelem vytvořili rozsáhlý on-line soubor map, který vypovídá nejen o minulosti, ale i současném stavu tuzemských lesů. V mapách zachytili vliv lidské činnosti od roku 5500 před naším letopočtem do současnosti. Posloužit by mohly zejména lesníkům a v ochraně přírody.

Foto: Pixabay

Na projektu spolupracovali vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR s odborníky z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem. Podle nich by mohly být nové mapy nápomocné zejména v boji s kůrovcem. „Více než kdy dříve je dnes třeba mít o lesích kvalitní informace, abychom byli schopni zavést účinná adaptační opatření. Znalost historie tak umožní lépe pochopit současnou situaci a lépe o les pečovat,“ uvedl řešitel projektu Ondřej Vild z Oddělení vegetační ekologie ústavu.

Samotná příprava map podle tvůrců zabrala více než deset let bádání v archivech, terénní práce v lese i analýzy dat. Údaje pak odborníci zpracovali do tří databází – archeologické, archivní a vegetační. Tým vytvořil 111 map uspořádaných do devíti tematických sad.

Český národní buditel bude mít svou třešňovou alej

Karel Havlíček Borovský letos oslavil kulaté výročí 200 let od svého narození. Novinář a spisovatel se narodil v obci Borová dne 31. října 1821. Jeho obec Borová se k příležitosti tohoto významného jubilea rozhodla vysadit symbolických 200 třešní.

Ilustrační foto: Pixabay

Alej Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Borové bude lemovat starou Podstráneckou cestu směřující k lesům, která patří obci. Kdo toužil mít vlastní“ stromek, mohl přispět na jeho pořízení tisíc korun. „Vypadá to tak, že většina stromů bude mít svého patrona, a pokud strom patrona nenajde, bude ho mít pod patronátem městys,“ sdělil starosta obce Přemysl Tonar. Seznam přispěvatelů a jimi sázených stromů bude umístěn na tabuli zkraje aleje. Každý tedy bude vědět, který strom zasadil. Alej bude složená z šesti až osmi odrůd třešní s vysokým kmenem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

Vodních světů ve vesmíru je nejspíš nespočet

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…