Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy z Prahy: Pomoc druhým nabízí nejen Linka návratu, ale i lidé bez střechy nad hlavou. Uklidili špinavé ulice

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

V české metropoli se život nezastaví. Tentokrát v našem soupisu novinek z hlavního města přinášíme informace o bezdomovcích, kteří se rozhodli zapojit do zvelebení tamních ulic, spuštění takzvané Linky návratu a vydáme se spolu dokonce do vesmíru. Místní planetárium společně s hvězdárnami totiž vyšle družici.

S opětovným zapojením se do života po rekonvalescenci pomůže Linka návratu

Praha jako první spustila takzvanou Linku návratu. Jejím cílem je pomáhat lidem po těžkých úrazech a vážných onemocněních s životem po jejich propuštění z nemocnice. „Po týdnech či měsících hospitalizace potřebuje téměř každý člověk větší či menší míru podpory, aby se mohl opět vrátit do běžného života. Lidé často netuší, na koho se mohou obrátit a kde zažádat o asistenční služby nebo kompenzační pomůcky, na jakou pomoc mají nárok. Sociální pracovnice s tím běžně pomáhají pacientům naší Městské nemocnici následné péče. Nově chceme tento typ poradenství nabídnout i dalším Pražanům,“ uvedla Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

Sociální pracovníci poskytují bezplatné konzultace na čísle 770 170 651 každý všední den od 9 do 14 hodin nebo prostřednictvím formuláře, který je přístupný přes webové stránky nemocnice mnnp.cz či pomocí QR kódu. Linku návratu provozuje Městská nemocnice následné péče.

Foto: MHMP

Na změnu nikdy není pozdě. Lidé bez domova si díky úklidu pražských ulic našli stabilní zaměstnání

Praha 10 podpořila skupinu osob, k níž bývá přístup spíše skeptický. Zástupci městské části umožnili lidem bez domova, aby se více než rok starali o pořádek v ulicích. Celkem se zapojilo 41 osob. „Do programu se přihlásil poměrně široký okruh lidí. Někteří byli i vysokoškolsky vzdělaní, schopni samostatné práce. Z různých důvodů se ovšem ocitli na ubytovně či přespávali u známých. Nechyběli ovšem ani tací, kteří museli přespávat na ulicích nebo ve squotech. Řadě z nich jsme vyšli vstříc a poskytovali jim i ubytování,“ sdělil radní pro sociální oblast Michal Kočí.

Zapojení osob bez střechy nad hlavou do úklidu se podle vedení městské části osvědčilo. „Klíčový pro mě je fakt, že se nejednalo pouze o časově ohraničenou aktivitu, ale že nám přinesla spoustu cenných poznatků, které můžeme v budoucnu využít. A také nové pracovníky, čtyři lidi se totiž Majetková rozhodla po skončení projektu zaměstnat,“ vyzdvihuje místostarostka Jana Komrsková, která je ve vedení městské části odpovědná za životní prostředí. Cíl projektu, kterým bylo podpořit zaměstnanost lidí nacházejících se v náročných situacích, se tedy podařilo splnit.

Foto: Pixabay

Praha má svůj vesmírný projekt. Seznamte se

Pražské planetárium ve spolupráci s hvězdárnami do kosmu vyšle družici, která poslouží k popularizaci vědy. Do kosmu ji vynese raketa Falcon 9 společnosti SpaceX v červnu 2022. Bude se jmenovat Planetum1 a půjde o jubilejní 10. družici v historii České republiky a Československa.

Jedná se o zajímavou novinku zejména proto, že řídicí centrum v planetáriu bude přístupné veřejnosti. „Řídicí centrum v pražském planetáriu bude otevřeno pro školní exkurze a workshopy, během kterých se středoškolští studenti, ale i žáci posledních ročníků základních škol, seznámí s jednotlivými odvětvími kosmického průmyslu,“ popsal Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum zaštiťující pražské planetárium a hvězdárny. „S družicí budou moci přímo komunikovat a získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy. Pro vysokoškoláky bude k dispozici prostor pro spolupráci v rámci bakalářských či diplomových prací,“ uzavřel Rozehnal. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Pražská drbna, MHMP, České noviny, Planetárium Praha

Související články

Společnost

Pražská výstava ve spolupráci s NASA přibližuje pocity astronautů

Z domova

Česko se stane centrem evropského výzkumu vesmíru. Do Prahy míří rekordní rozpočet

Z domova

Nejlepší planetárium na světě? Již brzy v Praze

Z domova

Praha rozšiřuje zimní opatření pro lidi bez domova

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Fosilie největší mořské želvy v Evropě nalezena ve Španělsku

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…