Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy z Prahy potěší nejen lidi, ale i přírodu. Podívejte se na novinky v metropoli

5 minut radosti
Foto: CUNI

Naše hlavní město nás pravidelně dobíjí dobrou náladou, jelikož se v něm děje spousta pozoruhodných a hlavně pozitivních věcí. Opět vám tedy přinášíme výběr toho nejzajímavějšího, co v Praze na konci listopadu proběhlo. Na vlastní oči se můžete přesvědčit že toho nebylo málo. Tak šup na to!

Městská zeleň bude mít svůj vlastní registrační systém

Informace o lidech často archivujeme na všemožných matrikách a úřadech. Ale co ostatní? V Praze teď už dojde i na zeleň. Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) připraví pro město veřejně přístupný systém sdílení informací o zeleni v metropoli. Cílem je napomoci její údržbě.

O zeleň se v Praze stará řada organizací, kterým dosud scházel jednotný systém sdílení informací. To se nyní změní. Vedení města však kromě toho schválilo i pravidla pro výsadbu a údržbu stromů v ulicích. Tato oblast nyní KONEČNĚ získává pevnější rámec a řád. „Systém bude nejenom říkat, kde ten strom či jiná významnější zeleň je, ale i jaký má charakter. A postupně se do toho dají vkládat i určité údržbové plány,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček.

Na přípravě systému se kromě IPR budou podílet magistrátní odbory, městské části, Technická správa komunikací, která se stará o množství uličních alejí, nebo Lesy hlavního města Prahy. Data budou dostupná i veřejnosti a kromě stromů by měly být součástí i informace o zelených plochách nebo vodních tocích. První verze nové aplikace by měla začít fungovat v únoru příštího roku. „Plánujeme vytvořit webové mapové aplikace v rámci našeho geoportálu a další platformy, publikace otevřených dat o zeleni nebo propojení údajů s 3D modelem Prahy,“ doplnil ředitel institutu Ondřej Boháč.

Ilustrační foto: Pixabay

Ženy bez domova se realizují v komunitní zahradě

Zahradničení je čím dál populárnější i ve větších městech. Obvykle za tímto účelem vznikají komunitní zahrady. Praha má nově jednu takovou zahradu v Libni. Je výjimečná tím, že se o ni starají ženy bez střechy nad hlavou. Místo je součástí komunitního centra, kde se ženy scházejí. Provozuje je nezisková organizace Jako doma.

Centrum navštěvuje asi 200 žen. Mohou v něm využít sprchu, pračku a kuchyňku. Kromě základních služeb se však organizace snaží zájemkyním nabídnout i aktivity pro trávení a zpestření volného času, jako je jóga, pěstování bylinek či zahradní terapie. V zahradě nyní stojí nová pergola, altán a jezírko. „Z vybraných peněz se podařilo také vysázet rostliny. Přestože původní plán byl získat pomocí crowdfundingu 50 tisíc korun, nakonec se organizaci podařilo vybrat bezmála 140 tisíc korun. Výtěžek tak bez problému pokryl náklady zahradní rekonstrukce a přispěl také k celkové finanční stabilitě centra,“ uvedla organizace Jako Doma. Zahrada je nyní už v provozu a své brány otevírá pro inspiraci všem – nejen ženám v těžkých životních situacích.

Foto: Jako doma

Studenti Univerzity Karlovy pomohli lidem bez střechy nad hlavou

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy spojila síly se skupinou restaurací Ambiente. Společně rozdávali teplou polévku lidem bez domova. Charitativní akce proběhla na Praze 3 u příležitosti Světového dne laskavosti v sobotu 13. listopadu. Kromě občerstvení si mohli lidé odnést i oblečení do chladného počasí. Podařilo se pomoci téměř stovce lidí bez střechy nad hlavou. „Schopnost empatie jistě patří i k práci učitele, psychologa nebo speciálního pedagoga. Proto jsem velmi rád, že se k této charitativní akci přidali i samotní studenti – budoucí učitelé. Doufám, že se tato předvánoční akce stane milou každoroční tradicí,“ poznamenal děkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Michal Nedělka. 

Gastronomickou stránku zajistila síť restaurací Ambiente společně s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj. Ambiente nabídlo své prostory pro přípravu a dva ze svých kreativních kuchařů, Jirku Horáka a Tomáše Valkoviče. Ti společně se studenty pedagogické fakulty uvařili přes 60 litrů polévky, které pak na náměstí rozdali potřebným.

Ilustrační foto: Pixabay

Zdroje: PF UK, Jako doma, IPR

Související články

Zaručeně zlepší den

Velbloudí mléko bude brzy hojit lidské rány, dávají vědci naději nejen diabetikům

„Dopamin je dnes nejdražší platidlo, které máme,“ říká Petr Havril z GrowJOB Institutu

Jak se vyhnout mikroplastům během praní? Rozhovor s Petrem Benešem z EcoRevolution

Voda zjištěná na Marsu by mohla skrývat život 12 mil pod zemí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…