Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Agentura Evropské unie pro kosmický program se přesune do budovy Nová Palmovka v Praze

Vizualizace budovy Nová Palmovka navržené Josefem Pleskotem. Foto: MČ Praha 8

Zástupci vlády a Agentury Evropské unie pro kosmický program EUSPA podepsali 7. února memorandum o přesunu agentury do rozestavěné budovy v roce 2025. Novou budovu v průmyslovější části města navrhoval uznávaný architekt Josef Pleskot, informuje server CzechCrunch.

Agentura se do Česka přestěhovala v roce 2012 z Bruselu, zatím sídlí v Janovského ulici v Holešovicích, dosavadní budova má ale kapacitu jen pro 350 lidí. Kvůli plánovanému rozšiřování současná kapacita nebude stačit, a tak musí agentura od roku 2025 změnit místo působení. Nabízí se k tomu rozestavěná Nová Palmovka, kterou převzal magistrát před lety od MČ Praha 8. Na Palmovce plánuje i novou obytnou čtvrť. Původně mělo jít o nové správní centrum Prahy 8, městská část však stavbu nedokončila.

EUSPA tu provozuje kosmické programy EU, jako je například evropský globální satelitní systém Galileo, program Copernicus pro pozorování Země, evropský systém Egnos či Govsatcom pro družicovou komunikaci unie ve státní správě. Doplní je navíc program bezpečného družicového spojení IRIS2, který dojednalo české předsednictví v Radě EU. Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že přínos spolupráce s EUSPA pro HDP ČR do roku 2027 bude až 9 miliard korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…