Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko se stane centrem evropského výzkumu vesmíru. Do Prahy míří rekordní rozpočet

Ilustrační foto: Freepik

Česká republika bude mít další unikát. V Praze vznikne Agentura EU pro kosmický program. Dojde k tomu v rámci rozšíření Agentury EU pro globální navigační systém. Nový vesmírný program bude příležitostí pro české firmy a univerzity.

Transformace pražské agentury přinese rozšíření pracovních míst ze současných dvou stovek až na trojnásobek. Změny, které odsouhlasili europoslanci, ještě musí schválit členské státy. Až je formálně potvrdí, vejdou v platnost zpětně od 1. ledna letošního roku. Praha se tak stane hlavním městem vesmírného programu Evropské unie.

Doposud se problematikou galaxie zabývala především Evropská vesmírná agentura v Paříži, organizace však nespadá pod unii. Pražská agentura by nově měla unijní vesmírný program koordinovat a Paříž pro něj vyvíjet technologie. V praxi to tedy má vypadat tak, že bude mít agentura v Česku na starosti řízení využití technologií, bezpečnost a vztahy s uživateli, zatímco Evropská vesmírná agentura bude přispívat zejména v oblastech výzkumu a vývoje nebo v implementaci programů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Giving Tuesday je za rohem. Zaregistrujte se k dobrým skutkům

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…