Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrá zpráva pro Brňany. Nově si mohou zdarma půjčit nákladní kolo, usnadní převoz dětí i nábytku

Zdroj ilustrační fotografie: Depositphotos

V Brně funguje od pondělí možnost zdarma si půjčit nákladní kolo pro převoz dětí nebo velkého nákladu. Cílem je motivovat lidi k méně častému používání motorových vozidel, která produkují emise oxidu uhličitého.

Půjčovna v Brně funguje díky finanční podpoře z německého programu EUKI, jehož cílem je snižovat emise oxidu uhličitého. Zdroj: Nadace Partnerství

S nákladním kolem může člověk dopravovat děti do školky nebo do kroužků či převážet rozmanitý náklad od nákupu po nábytek. „K dispozici je několik typů kol, od tříkolky s lavičkou pro děti, přes nákladní vozík, po jednostopé kolo s ložnou plochou. Všechna kola jsou vybavena pomocným elektromotorem,“ uvedl expert na městskou mobilitu Michal Šindelář. Půjčovna se nachází na Špitálce. Provozuje ji Nadace Partnerství ve spolupráci s Cargobikes Czechoslovakia. V provozu bude do 16. července.

V Německu podobných půjčoven fungují desítky, lidé tam využívají nákladní kola namísto motorových vozidel. Zdroj fotografie: Nadace Partnerství

Kolo si může půjčit kdokoliv, ať už jednotlivec nebo firma. Zápůjčka může být na pár hodin nebo několik dnů. Stačí se registrovat na webu kargopujcovnabrno.cz a začít s rezervací kola. Po rezervaci si uživatel vyzvedne bicykl, přičemž při jeho převzetí jej čeká krátké proškolení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…