Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrá nálada léčí. Zdravotní klauni dělají i během pandemie radost nejen v nemocnicích

Virtuální klauniáda zařídí zábavu i dětem mimo nemocnice. Foto: Zdravotní klaun

Zdravotní klauni, kteří se starají o dobré rozpoložení pacientů, jsou v nemocnici jako doma. A to i v současné době, kdy jsou návštěvy těchto zařízení značně omezené. A když to náhodou nejde napřímo, dělají klauni radost alespoň virtuálně.

Většinu zdravotnických zařízení mohou zdravotní klauni pravidelně navštěvovat i v těchto dnech, aby zde rozesmáli dětské pacienty. Některé vážně nemocné děti ovšem pobývají doma v péči rodičů a klauni se k nim nedostanou. Tedy, tak to bylo dříve, teď už umějí pobavit i na dálku. Napomohl tomu loňský zákaz nemocničních návštěv – organizace se nehodlala vzdát a vymyslela jiný způsob, jak se k dětem v nemocnicích dostat. Díky tomu teď rozdávají úsměvy i mimo tato zařízení.

Už dříve byly osobní návštěvy klaunů velmi oblíbeným zpestřením pro dětské pacienty. Foto: Zdravotní klaun

Virtuální klauniáda probíhá prostřednictvím počítače nebo chytrého telefonu. Půl hodinku smíchu si stačí zarezervovat přes formulář na webu organizace. „Syn byl ze všech školních videohovorů hodně vyčerpaný, ale všechno se změnilo během první vteřiny klauniády. Úplně ožil a já si stihla vypít kafe, což je trochu zázrak, protože jeho stav vyžaduje péči 24 hodin denně,“ uvádí maminka Monika Kašparová. I díky novým on-line aktivitám se klaunům loni podařilo zachovat standardní počet programů ve srovnání s předchozími roky.

Souběžně s virtuální zábavou klauni vymýšlejí i další novinky. Aktuálně ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Motol probíhá takzvaná Klaunská ambulance. V rámci ní se klauni pohybují i v čekárnách, jejich úkol nicméně zůstává stále stejný – všechny přítomné děti pobavit a zpříjemnit jim čekání. „Jsme velmi rádi, že se nám daří přinášet humor a smích i v této obtížné době na další místa a naše programy rozšiřovat. Zdejší nemocnice je pro nás váženým partnerem, který si uvědomuje význam a důležitost humoru,“ říká ředitelka organizace Kateřina Slámová Kubešová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…