Za poslední čtyři roky vypustili vídeňští chovatelé do řek Dunaj a Morava 145 tisíc jeseterů malých. Někteří mají vysílačky, díky kterým mohou výzkumníci dlouhodobě sledovat jejich pohyb a oblíbená místa. Cílem iniciativy je posílit populaci volně žijících jeseterů malých, kteří by pak byli schopni samoreprodukce.
Kromě vysílaček mají pro sledování důležitou roli také dunajští a moravští rybáři, kteří nahlašují odchyt jeseterů v obou řekách. Výzkumníci pro ně proto připravili přehledové kartičky pro rozeznání jednotlivých druhů jeseterovitých ryb.
Vypouštění jeseteři se líhnou ve speciální chovné stanici na vídeňském ostrově Donauinsel. Podle evropského projektu LIFE Sterlet, na kterém se kromě vídeňské univerzity BOKU a dalších institucí podílí také český podnik Povodí Moravy, je v plánu vypustit do řek v letech 2016 až 2021 celkem 150 tisíc jeseterů.
Jeseter malý je nejmenší z jeseterovitých ryb a dorůstá se délky do jednoho metru. V Česku je chráněn zákonem a od roku 2019 i panevropským akčním plánem schváleným Evropskou komisí.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…