Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

Ilustrační foto: Pixabay

Vždy vidíte sklenici poloplnou? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Vědci z univerzity Harvard T. H. Chan v nedávno publikované studii nalezli spojitost mezi optimismem a délkou dožití. Lidé, kteří koukají na svět alespoň trochu pozitivně, mají větší šanci na to, že se dožijí více než 90 let, píše server Science Daily.

Spojitost mezi délkou dožití a optimismem prokázaly již předchozí studie, nejnovější červnový výzkum se však zaměřoval na srovnání žen z různých etnických a rasových skupin, aby odhalil, zda má optimismus pozitivní dopady na každého nehledě na jeho původ. Výsledky naznačily, že tomu tak opravdu je.

Podle autora studie doktoranda Hayamiho Koga se spousta předchozích prací zaměřuje spíše na negativní faktory, které představují riziko pro lidské zdraví. Koga k tomu dodává, že „naše zjištění naznačují, že má cenu zaměřit se na pozitivní psychologické faktory, jako je optimismus, jako na možné nové způsoby podpory dlouhověkosti a zdravého stárnutí napříč různými skupinami.“

Výzkumu se zúčastnilo 159 225 žen ve věku 50 až 79 let, které byly sledovány v dotazníkovém šetření po dobu až 26 let. Ukázalo se, že nejoptimističtější čtvrtina účastnic měla o 5,4 % delší délku dožití a o 10 % vyšší pravděpodobnost, že se dožije více než 90 let, než čtvrtina nejméně optimistických žen. Nebyly prokázány žádné rozdíly mezi ženami z různých etnických ani rasových skupin.

Zdroj: sciencedaily.com, hsph.harvard.edu         

Související články

Zaručeně zlepší den

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Němci se loučí s obezitou. Omezují reklamy na nezdravé jídlo

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…