Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Divné sny se nám nezdají jen tak. Poznejte, jaký je jejich účel

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Vědci již dlouho uznávají důležitost spánku a snění. Sny využíval v terapiích i slavných psycholog Sigmund Freud. Nejedná se tedy o žádnou přelomovou novinku. Přesto nové výzkumy umožňují tuto oblast ještě více probádat a pochopit.

Odborníci provedli výzkum, ve kterém použili komplexní simulaci mozkové kůry u lidí k modelování toho, jak různé fáze spánku ovlivňují učení. Aby do umělých snů vnesli prvek neobvyklosti, inspirovali se technikou strojového učení nazvanou Generative Adversarial Models, kde spolu dvě neuronové sítě soutěží o generování nových dat z jednoduchého souboru dat. V tomto případě byla zkombinována série jednoduchých obrázků objektů a zvířat, aby vznikly nové umělé snímky, které mohou lidskému pozorovateli připadat realistické. Vědci simulovali mozkovou kůru během tří odlišných stavů – bdělosti, NREM spánku a REM spánku a zjišťovali, jak během nich mozek reaguje.

Prostřednictvím experimentu zjistili, že bdělost, NREM a REM spánek mají doplňkové funkce pro učení: prožívání, utužování zkušeností získaných během něj a objevování sémantických konceptů. „Až se vám příště budou zdát bláznivé sny, nemusíte v nich pátrat po hlubším smyslu. Váš mozek dost možná pouze zpracovává vaše zážitky,“ uvedl hlavní autor studie Nicolas Deperrois, doktorand z Computational Neuroscience v Bernu.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…