Vědci se vydali prozkoumávat říši snů. Kdysi se věřilo, že většina lidí má převážně černobílé sny, a mělo se za to, že barevné snění souvisí s psychickými problémy. Věda však od té doby tyto mýty vyvrátila, uvedl server České noviny.
Jsou vaše sny barevné, nebo černobílé? Studie z roku 2017 ukázala, že účastníci výzkumu viděli barvu v téměř 50 procentech svých snů, zatímco černobílá barva tvořila pouze 10 procent. U zbývajících 40 procent si respondenti nemohli vybavit, zda viděli nějaké barvy, nebo ne.
Tendence snít v odstínech šedé anebo v barvách může být částečně ovlivněna tím, kdy lidé vyrostli. Až do 50. let 20. století velká většina dotazovaných uváděla, že se jim barevné sny zdály jen příležitostně, zřídka nebo nikdy. To se nejspíše s nástupem barevné televize změnilo.
Studie z roku 2008 zjistila, že lidé starší 55 let – kteří možná vyrostli bez barevné televize – říkali, že barvy vidí v jen asi 34 procentech snů, u lidí mladších 25 let bylo toto číslo naopak dvojnásobné. Na otázku, jestli si po probuzení pamatují barvy ve snech, záporně odpovědělo téměř 18 procent lidí z první skupiny a 15 procent ze druhé. Neschopnost si zapamatovat, zda máme barevné sny, může naznačovat zaměření na jiné aspekty při snění. Například když si zákazník po večeři v restauraci nepamatuje barvu číšníkovy košile, neznamená to, že by košile žádnou barvu neměla, ale že si jí zákazník nevšímal a tudíž nezapamatoval. Podobné to může být i u snů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…