Najít zdroj energie a vytvořit tak oázu uprostřed města dostali za úkol studenti brněnské architektury z Ústavu experimentální tvorby FA VUT. Na záhonku, který se nachází nad revizní šachtou parovodu naproti Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity záhonek, roste uprostřed zimy kerblík, mangold a další jedlé rostlinky.
Oáza využívá nejen zbytkové teplo z brněnských podzemních parovodů, ale také biologicky odbouratelný odpad z gastronomických zařízení a rostlin. Záhon obklopuje dřevěná konstrukce a foliová membrána, která udržuje teplo. Teplota uvnitř oázy činí dvacet dva stupňů; květináč je vybaven senzorem pro snímání teploty, který zajistí i automatické větrání. Studenti spolupracovali mimo jiné i s odborníky z Tepláren Brno, kteří jim poskytli konzultace a pomohli vytipovat nejlepší lokalitu.
Zasazené rostliny jsou směsí divokých i na zahrádkách pěstovaných, společné ale mají to, že jsou všechny jedlé. „Z divokých se jedná například o velmi aromatickou rostlinu kerblík třebule nebo ptačinec prostřední, chutí připomínající kukuřici. Z těch pěstovaných na zahrádkách to je například mangold bohatý na vitamín C, velmi oblíbený v jižních zemích místo špenátu,“ řekl vedoucí projektu Martin Kaftan. Instalace bude k vidění až do konce května, kdy proběhne společná sklizeň vysazených rostlinek.
Zdroj: České noviny
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…