Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Díky vývodu z parovodu pěstují v Brně jedlé rostlinky uprostřed zimy

Zdroj fotografie: fa.vutbr.cz

Najít zdroj energie a vytvořit tak oázu uprostřed města dostali za úkol studenti brněnské architektury z Ústavu experimentální tvorby FA VUT. Na záhonku, který se nachází nad revizní šachtou parovodu naproti Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity záhonek, roste uprostřed zimy kerblík, mangold a další jedlé rostlinky.

Záhonek uprostřed Brna.

Oáza využívá nejen zbytkové teplo z brněnských podzemních parovodů, ale také biologicky odbouratelný odpad z gastronomických zařízení a rostlin. Záhon obklopuje dřevěná konstrukce a foliová membrána, která udržuje teplo. Teplota uvnitř oázy činí dvacet dva stupňů; květináč je vybaven senzorem pro snímání teploty, který zajistí i automatické větrání. Studenti spolupracovali mimo jiné i s odborníky z Tepláren Brno, kteří jim poskytli konzultace a pomohli vytipovat nejlepší lokalitu.

Zasazené rostliny jsou směsí divokých i na zahrádkách pěstovaných, společné ale mají to, že jsou všechny jedlé. „Z divokých se jedná například o velmi aromatickou rostlinu kerblík třebule nebo ptačinec prostřední, chutí připomínající kukuřici. Z těch pěstovaných na zahrádkách to je například mangold bohatý na vitamín C, velmi oblíbený v jižních zemích místo špenátu,“ řekl vedoucí projektu Martin Kaftan. Instalace bude k vidění až do konce května, kdy proběhne společná sklizeň vysazených rostlinek.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…