Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chtěli byste pěstovat pokojovky, ale žádná vám nevydrží? Těchto 10 rostlin udrží naživu opravdu každý

Foto: Pixabay

Máte chuť si oživit bydlení rostlinami, ale schází vám tak trochu schopnost cokoliv úspěšně vypěstovat nebo udržet v kondici? Přinášíme vám tipy na pokojové rostliny, které jsou nenáročné na péči i podmínky pro růst a starost o ně zvládne i začátečník.

Představíme si 10 pokojových rostlinek, které jsou pro tuto kategorii nejvhodnější, a přidáme i rady, jak je udržet při životě.

Jak vybrat?

Podle čeho obecně vybírat vhodnou nenáročnou rostlinu? Zaměřte se na rostliny, které nemají příliš jemné listy. Například spousta druhů kapradin má tendence k častému opadávaní listů, pokud se jim nedostává dostatečného přísunu světla a vody. Mnoho rostlin je také citlivých na poměr soli a minerálů v půdě. Jsou to například kalathey nebo lilie míru. Je lepší se pro začátek těmto náročnějším kouskům vyhnout.

Nejvhodnější je se poohlédnout po rostlinách, které jsou přizpůsobivé k potřebám péče a víceméně nenáročné na nějakou větší údržbu. Nejvhodnější jsou rostliny flexibilní na míru světla, půdní podmínky a odolné vůči přemokření.

Tchýnin jazyk

Ilustrační foto: Pixabay

Tato známá rostlina je druhem sukulentu, takže je velice odolná vůči nedostatku vody a zvládá suché podmínky. Když jí dopřejete dostatek světla a občasné zavlažování, bude vám dělat radost roky.

Peperomie

Ilustrační foto: Pixabay

Existuje více než 1 000 odrůd této krásné a nenáročné rostliny. Každá se liší tvarem a zbarvením listů, které jsou mimo jiné i velice odolné vůči suchu a vydrží i neúplnou péči. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří například Peperomia obtusifolia nebo Lemon Lime s charakteristickým žlutým zabarvením listů.

Asparagus neboli okrasný chřest

Ilustrační foto: Pexels

Jejich název je sice odvozen od kapradiny, nicméně příliš společného toho s ní nemají. Kromě toho, že se nemnoží pomocí výtrusů, je i péče o ně mnohem snazší. Jak víme, kapradiny obvykle potřebují velmi vlhké prostředí pro to, aby prosperovaly, nicméně tento druh rostliny má schopnost vodu uchovávat díky svým hlíznatým kořenům. Pokud se vám tedy stane, že občas zapomenete rostlinu na delší dobu zalít, nezoufejte, má své zásoby pro případ nouze.

Zamiokulkas

Ilustrační foto: Pexels

Velice populární rostlina posledních let. A rozhodně také jedna z nejjednodušších na péči. Není náročná ani na vodu, ani na sluneční svit. Dlouholetá květinářka společnosti Bloomscape Joyce Mast uvádí, že zamioculcas vydrží v létě 3 až 4 týdny, a v zimě dokonce 6 týdnů.

Aglaonema

Ilustrační foto: Pexels

Další ze zástupců rostlin nenáročných jak na vodu, tak na světlo. Aglaonema se v interiérech vyjímá zejména díky zbarvení listů, které se může pohybovat od světle zelené až po sytě růžovou.

Kaktus

Ilustrační foto: Pexels

Zástupce nenáročných rostlin, který zde rozhodně nesmí chybět. Kaktus je opravdu proslulý svou nenáročností, ale i na první pohled zajímavým vzhledem. Tyto pichlavé sukulenty typicky rostou v suchých krajinách, proto mají skvělou výdrž co se nedostatku vláhy týče, a naopak ocení sluneční svit. Rostou pomalu a nepotřebují mnoho hnojiva.

Šplhavnice

Ilustrační foto: Pexels

Jedná se o rychle rostoucí popínavé rostliny, které vyžadují relativně nízkou péči. Vyhovují jim závěsné květináče umístěné blízko oken. Jejich výhodou je, že se velice snadno množí pomocí výhonků.

Filodendron

Ilustrační foto: Pexels

Jedná se o další rychle rostoucí rostlinu, která je díky svým nízkým nárokům na péči vhodná pro většinu domácích prostředí. A je opravdu z čeho vybírat. Existuje totiž více než 450 známých druhů filodendronu, každý z nich má své typické zkroucení na srdčitých listech rostliny.

Fíkus Audrey

Ilustrační foto: Pexels

Fíkus Audrey, strom původem z Indie a Pákistánu, může při správné péči vyrůst až do výšky 3 metrů. Díky její kořenové struktuře se jedná o velice odolnou rostlinu i přes svou velikost nenáročnou na údržbu. Pořízení plně vzrostlého fíkusu může být finančně náročné, alternativou je si koupit malou rostlinku, která je dostupnější, a vypěstovat ji v průběhu let.

Aloe

Ilustrační foto: Pexels

Aloe je dalším ze sukulentů, které jsou u nás velice populární. Stačí je položit na slunné místo a zalévat každé 2 až 3 týdny. Odměnou vám bude léčivá rostlina, jejíž gel je vhodný k léčbě spálenin a hydrataci pokožky.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…