Česko sice nemá moře, ale třeba právě proto je podmořský svět pro místní natolik atraktivní, že pomáhají s jeho zkoumáním. Novou verzi systému na sledování žraloků pro americkou neziskovou organizaci OCEARCH spustil pražský start-up Mapotic. Nový systém by měl pomoci sledovat žraloky a objasňovat změny v oceánech po celém světě.
Společnost sbírá ve spolupráci s odborníky rozličná data o pohybu žraloků a podrobně zkoumá jejich migrační trasy. Podle Ivoše Gajdoruse ze start-upu Mapotic byla aktualizace systému potřebná, jelikož starší verze již nezvládala nároky na sledování většího množství mořských dravců. Získané údaje přitom nejsou určené pouze výzkumníkům, má k nim přístup i široká veřejnost.
Monitoring velkých ryb probíhá za pomoci satelitní polohovací technologie, takzvaných tagů na žraločích hřbetních ploutvích. Stačí, aby se zařízení přiblížilo k hladině, a odešle signál na satelit, který ho předá na cloudové úložiště, a to včetně údajů o poloze. „Z něho jsou data následně načítána na web a do mobilní aplikace, kde jsou s jistým zpožděním, kvůli nebezpečí pytláků, vizualizována. Biologové a výzkumné týmy tak mohou sledovat a vyhodnocovat žraločí pohyb a na základě toho lépe porozumět aktuálním změnám probíhajícím ve světových oceánech,“ přiblížil Gajdorus.
Zdroj: 21. století
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…