Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Díky Čechům je možné sledovat žraloky a změny v oceánech

Zdroj fotografie: Pixabay

Česko sice nemá moře, ale třeba právě proto je podmořský svět pro místní natolik atraktivní, že pomáhají s jeho zkoumáním. Novou verzi systému na sledování žraloků pro americkou neziskovou organizaci OCEARCH spustil pražský start-up Mapotic. Nový systém by měl pomoci sledovat žraloky a objasňovat změny v oceánech po celém světě.

Společnost sbírá ve spolupráci s odborníky rozličná data o pohybu žraloků a podrobně zkoumá jejich migrační trasy. Podle Ivoše Gajdoruse ze start-upu Mapotic byla aktualizace systému potřebná, jelikož starší verze již nezvládala nároky na sledování většího množství mořských dravců. Získané údaje přitom nejsou určené pouze výzkumníkům, má k nim přístup i široká veřejnost.

Monitoring velkých ryb probíhá za pomoci satelitní polohovací technologie, takzvaných tagů na žraločích hřbetních ploutvích. Stačí, aby se zařízení přiblížilo k hladině, a odešle signál na satelit, který ho předá na cloudové úložiště, a to včetně údajů o poloze. „Z něho jsou data následně načítána na web a do mobilní aplikace, kde jsou s jistým zpožděním, kvůli nebezpečí pytláků, vizualizována. Biologové a výzkumné týmy tak mohou sledovat a vyhodnocovat žraločí pohyb a na základě toho lépe porozumět aktuálním změnám probíhajícím ve světových oceánech,“ přiblížil Gajdorus.

Zdroj: 21. století

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.