Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Díky Čechům je možné sledovat žraloky a změny v oceánech

Zdroj fotografie: Pixabay

Česko sice nemá moře, ale třeba právě proto je podmořský svět pro místní natolik atraktivní, že pomáhají s jeho zkoumáním. Novou verzi systému na sledování žraloků pro americkou neziskovou organizaci OCEARCH spustil pražský start-up Mapotic. Nový systém by měl pomoci sledovat žraloky a objasňovat změny v oceánech po celém světě.

Společnost sbírá ve spolupráci s odborníky rozličná data o pohybu žraloků a podrobně zkoumá jejich migrační trasy. Podle Ivoše Gajdoruse ze start-upu Mapotic byla aktualizace systému potřebná, jelikož starší verze již nezvládala nároky na sledování většího množství mořských dravců. Získané údaje přitom nejsou určené pouze výzkumníkům, má k nim přístup i široká veřejnost.

Monitoring velkých ryb probíhá za pomoci satelitní polohovací technologie, takzvaných tagů na žraločích hřbetních ploutvích. Stačí, aby se zařízení přiblížilo k hladině, a odešle signál na satelit, který ho předá na cloudové úložiště, a to včetně údajů o poloze. „Z něho jsou data následně načítána na web a do mobilní aplikace, kde jsou s jistým zpožděním, kvůli nebezpečí pytláků, vizualizována. Biologové a výzkumné týmy tak mohou sledovat a vyhodnocovat žraločí pohyb a na základě toho lépe porozumět aktuálním změnám probíhajícím ve světových oceánech,“ přiblížil Gajdorus.

Zdroj: 21. století

Související články

Zaručeně zlepší den

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Tvář páníčka ovlivňuje náladu psů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…