Skutečnost, že má příroda blahodárný vliv na naše tělo i duši, je už po staletí prověřeným faktem. Zelená barva je navíc obecně známá pro svoje uklidňující schopnosti, zpěvu lesních ptáků se využívá v muzikoterapii a vůně esenciálních olejíčků je často inspirovaná různými lesními dřevinami. To ale není všechno. Podle nové studie má příroda schopnost nám pomoci k lepší imunitě. A to se zvlášť v současné době může hodit.
Experimentální studie pod vedením profesora Aki Sinkkonena se zaměřila na imunitní systém 75 finských dětí ve věku 3 až 5 let. Stav jejich imunity byl porovnáván se stavem poté, co došlo k zatravnění hřišť s dlážděným povrchem, na nichž si děti často hrávaly. Konkrétně se jednalo o typ půdy, který najdeme v lese nebo na louce včetně různých druhů trav, rostlin a mechů.
Děti byly přitom povzbuzovány, aby se půdy dotýkaly a hrály si s ní. A jaký byl výsledek? Bakteriální osídlení dětí hrajících si na zelených plochách bylo zásadně pestřejší než před začátkem experimentu, v jejich krvi se našla širší škála buněk pozitivně ovlivňujících imunitní systém.
Studie publikovaná v časopise Science Advances dále prokázala, že v každodenním životě je možné tzv. přátelské bakterie nacházející se v půdě získat také v městské zástavbě. Stačí do ní zakomponovat více zeleně, která zajistí zvýšení naší imunity.
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…