Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Děti, které si hrají v zeleni, mají vyšší imunitu, tvrdí nová studie

2 minuty radosti
Příroda má schopnost ovlivňovat naši imunitu. Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Skutečnost, že má příroda blahodárný vliv na naše tělo i duši, je už po staletí prověřeným faktem. Zelená barva je navíc obecně známá pro svoje uklidňující schopnosti, zpěvu lesních ptáků se využívá v muzikoterapii a vůně esenciálních olejíčků je často inspirovaná různými lesními dřevinami. To ale není všechno. Podle nové studie má příroda schopnost nám pomoci k lepší imunitě. A to se zvlášť v současné době může hodit.

Experimentální studie pod vedením profesora Aki Sinkkonena se zaměřila na imunitní systém 75 finských dětí ve věku 3 až 5 let. Stav jejich imunity byl porovnáván se stavem poté, co došlo k zatravnění hřišť s dlážděným povrchem, na nichž si děti často hrávaly. Konkrétně se jednalo o typ půdy, který najdeme v lese nebo na louce včetně různých druhů trav, rostlin a mechů.

Zdroj fotografie: Pixabay

Děti byly přitom povzbuzovány, aby se půdy dotýkaly a hrály si s ní. A jaký byl výsledek? Bakteriální osídlení dětí hrajících si na zelených plochách bylo zásadně pestřejší než před začátkem experimentu, v jejich krvi se našla širší škála buněk pozitivně ovlivňujících imunitní systém.

Studie publikovaná v časopise Science Advances dále prokázala, že v každodenním životě je možné tzv. přátelské bakterie nacházející se v půdě získat také v městské zástavbě. Stačí do ní zakomponovat více zeleně, která zajistí zvýšení naší imunity.

Související články

Inspirace

Brněnští vědci posunuli léčbu rakoviny u dětí zas o kousek dál

Společnost

Britská studie představila metodu pro samouzdravení zubů

Inspirace

Přísná dieta může pomoci při léčbě cukrovky

Inspirace

Nová technologie dokáže přetvořit lidské myšlenky v obrazy

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.