Skutečnost, že má příroda blahodárný vliv na naše tělo i duši, je už po staletí prověřeným faktem. Zelená barva je navíc obecně známá pro svoje uklidňující schopnosti, zpěvu lesních ptáků se využívá v muzikoterapii a vůně esenciálních olejíčků je často inspirovaná různými lesními dřevinami. To ale není všechno. Podle nové studie má příroda schopnost nám pomoci k lepší imunitě. A to se zvlášť v současné době může hodit.
Experimentální studie pod vedením profesora Aki Sinkkonena se zaměřila na imunitní systém 75 finských dětí ve věku 3 až 5 let. Stav jejich imunity byl porovnáván se stavem poté, co došlo k zatravnění hřišť s dlážděným povrchem, na nichž si děti často hrávaly. Konkrétně se jednalo o typ půdy, který najdeme v lese nebo na louce včetně různých druhů trav, rostlin a mechů.
Děti byly přitom povzbuzovány, aby se půdy dotýkaly a hrály si s ní. A jaký byl výsledek? Bakteriální osídlení dětí hrajících si na zelených plochách bylo zásadně pestřejší než před začátkem experimentu, v jejich krvi se našla širší škála buněk pozitivně ovlivňujících imunitní systém.
Studie publikovaná v časopise Science Advances dále prokázala, že v každodenním životě je možné tzv. přátelské bakterie nacházející se v půdě získat také v městské zástavbě. Stačí do ní zakomponovat více zeleně, která zajistí zvýšení naší imunity.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…