Jak se izolace v malém prostoru projeví na lidské psychice a schopnosti spolupracovat? Dlouhý ponor potápěčů byl kromě překonání rekordu také součástí vědeckého experimentu Aquakosmow Space 2021, který zkoumá vzájemnou součinnost a komunikaci. Dva muži a dvě ženy strávili pod vodou ve speciální kabině celkem deset dní a 27 minut.
Izolační experiment započali potápěči na konci června v lomu u Lišova na Českobudějovicku. Takzvaný keson, ve kterém účastníci experimentu více než deset dní žili, je přes šest metrů vysoký a v průměru má přes dva metry. Jeho součástí jsou i dvě ložnice. „Mně se začalo stýskat třetí den. Podle mě to v tom prostředí člověk vnímá úplně jinak,“ svěřila se jedna z potápěček Nikola Trnková.
Pobyt v izolovaném prostoru pak výzkumníkům umožnil pozorovat fungování člověka a malé sociální skupiny za účelem zvýšení efektivity vzájemné spolupráce a komunikace. Experiment je rovněž součástí podpůrných projektů sloužících pro vesmírný výzkum. Výsledná zjištění ovlivní například výběr a přípravu posádky pro dlouhodobé lety. „Stav beztíže, který je ve vesmíru, je asi nejpodobnější tomu, co se dá zažít tady pod vodou,“ vysvětlil potápěč David Vondrášek.
Zdroj. ct24.ceskatelevize.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …