Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Deset dní pod hladinou. Potápěči pokořili český rekord

Ilustrační foto: Pixabay

Jak se izolace v malém prostoru projeví na lidské psychice a schopnosti spolupracovat? Dlouhý ponor potápěčů byl kromě překonání rekordu také součástí vědeckého experimentu Aquakosmow Space 2021, který zkoumá vzájemnou součinnost a komunikaci. Dva muži a dvě ženy strávili pod vodou ve speciální kabině celkem deset dní a 27 minut.

Izolační experiment započali potápěči na konci června v lomu u Lišova na Českobudějovicku. Takzvaný keson, ve kterém účastníci experimentu více než deset dní žili, je přes šest metrů vysoký a v průměru má přes dva metry. Jeho součástí jsou i dvě ložnice. „Mně se začalo stýskat třetí den. Podle mě to v tom prostředí člověk vnímá úplně jinak,“ svěřila se jedna z potápěček Nikola Trnková.

Pobyt v izolovaném prostoru pak výzkumníkům umožnil pozorovat fungování člověka a malé sociální skupiny za účelem zvýšení efektivity vzájemné spolupráce a komunikace. Experiment je rovněž součástí podpůrných projektů sloužících pro vesmírný výzkum. Výsledná zjištění ovlivní například výběr a přípravu posádky pro dlouhodobé lety. „Stav beztíže, který je ve vesmíru, je asi nejpodobnější tomu, co se dá zažít tady pod vodou,“ vysvětlil potápěč David Vondrášek.

Zdroj. ct24.ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Rozbitá kytara frontmana Nirvany Kurta Cobaina se prodala za 6 milionů dolarů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …